Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Punktem spornym w rozmowach pozostaje przede wszystkim horyzont działania poszczególnych kopalń.
Według nieoficjalnych informacji uczestników odbywających się od minionego wtorku rozmów, strony są bliskie podpisania porozumienia. Zakończone w nocy z czwartku na piątek rozmowy dotyczyły głównie załącznika do tego dokumentu, w którym określony zostanie horyzont czasowy działania poszczególnych kopalń. W tej kwestii nie osiągnięto dotąd porozumienia. Nie przesądzono też ostatecznie granicznej daty funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce.
"Mamy dosyć spore rozbieżności związane z okresem transformacji całego sektora górniczego" - powiedział po czwartkowych rozmowach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, potwierdzając, że "systemowe" i gwarancyjne elementy transformacji zostały już uzgodnione. Strony mają powrócić do rozmów w piątek w południe.
Przewodniczący delegacji rządowej wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń potwierdził, że strony praktycznie porozumiały się już co do rozwiązań systemowych dla górnictwa, rozmawiają natomiast o harmonogramie transformacji.
"Nie było dzisiaj łatwo dojść do porozumienia jeśli chodzi o harmonogram samej transformacji na osi czasu. Będziemy o tym jutro (w piątek - PAP) spokojnie rozmawiać - zakładam, że zmierzamy cały czas w stronę już kompleksowego porozumienia" - powiedział po zakończonych w nocy z czwartku na piątek rozmowach wiceminister Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa.(PAP)
autorzy: Marek Błoński, Krzysztof Konopka
mab/ kon/ zm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.09.2020, 09:18 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |