Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Inicjatywa ta jest następstwem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE 31 stycznia br. UE dąży do osiągnięcia do 31 października porozumienia w sprawie przyszłych stosunków ze Zjednoczonym Królestwem, które wymagałoby ratyfikacji przez Parlament Europejski. Bez porozumienia istniejące więzi prawne między UE a Zjednoczonym Królestwem wygasną 31 grudnia 2020 r.
Na czele grupy kontaktowej stanął przewodniczący rady regionalnej Bretanii (Francja) Loig Chesnais-Girard. Według niego obecny impas między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem nie powinien zamykać drzwi do podtrzymania współpracy na szczeblu regionalnym i lokalnym, ponieważ – niezależnie od wyniku negocjacji – władze lokalne i regionalne będą musiały ze sobą współpracować po 2020 r.
"Pokrzepiające jest to, że członkowie samorządów lokalnych, zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń w całym Zjednoczonym Królestwie wykazują duże zainteresowanie podtrzymaniem naszych kontaktów. Brexit będzie miał poważne konsekwencje dla wielu europejskich regionów i miast, takich jak Bretania. Nasz głos musi być słyszany, a programy wsparcia dostępne dla regionów, takie jak pobrexitowa rezerwa dostosowawcza, muszą zostać wprowadzone już teraz" – podkreślił Francuz.
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas powiedział, że samorządy lokalne i regionalne jako pierwsze zmierzą się z konsekwencjami, jakie końcowe negocjacje w sprawie brexitu przyniosą w życiu obywateli.
"W czasach, gdy społeczności potrzebują stabilności, wynikający z pobudek ideologicznych i politycznych brak porozumienia będzie hamował odbudowę i zagrażał pokojowi na irlandzkiej wyspie" – zaznaczył Cicikostas.
Dodał, że grupa kontaktowa dąży do utrzymania bliskich kontaktów między przywódcami lokalnymi i regionalnymi, nawiązywanych na przestrzeni dziesięcioleci, tak aby mogli oni dzielić się swoimi obawami, łagodzić skutki brexitu i chronić współpracę w interesie obywateli.
Grupa kontaktowa będzie spotykać się maksymalnie trzy razy w roku, aby omówić kwestie związane z handlem, przepływem towarów, osób i usług oraz metodami kontynuowania współpracy transgranicznej.
Jest to organ jednostronny, w którego skład wchodzi dwunastu członków Komitetu Regionów oraz obserwator z nowo utworzonej w Komitecie grupy politycznej Zielonych. Grupa kontaktowa będzie zapraszać na swoje posiedzenia przedstawicieli władz lokalnych oraz zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń w Zjednoczonym Królestwie w oparciu o porządek obrad danego posiedzenia. Od brytyjskich samorządów może również przyjmować zaproszenia do organizowania posiedzeń w tym kraju.
Przed brexitem o utworzenie odpowiedniego organu w celu podtrzymania i wspierania dobrych stosunków między władzami lokalnymi i regionalnymi w UE i Zjednoczonym Królestwie zaapelowała ustępująca delegacja brytyjska w Komitecie Regionów.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.09.2020, 14:59 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ