Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Inwestycje w historię [(komunikat)

12.11.2020, 10:08aktualizacja: 12.11.2020, 10:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Wygodne i bezpieczne drogi czy komfortowa i dostępna komunikacja – z tym najczęściej kojarzymy inwestycje infrastrukturalne. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że projekty te przyczyniają się także do odkrywania historii. Często zdarza się bowiem, że ekipy budowlane podczas swoich prac odkrywają skarby historii ukryte w ziemi. Wtedy na plac budowy wkraczają archeolodzy i konserwatorzy zabytków. Tak dzieje się również podczas inwestycji realizowanych z Funduszy Europejskich. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prezentuje odkrycia dokonane w projektach dofinansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko w specjalnym albumie.

- Historia Polski jest bardzo bogata i każdy ślad przeszłości wzbogaca naszą wiedzę o polskiej przeszłości i dziedzictwie narodowym – mówi wiceminister Waldemar Buda i dodaje - Jesteśmy dumni, że inwestowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, środki unijne, pomagają nie tylko w rozwoju naszego kraju, ale też wpływają na wypełnianie białych kart historii Polski. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydanie albumu „POIiŚ o przeszłości”, w którym prezentujemy wybrane odkrycia. Przybliżamy historię, do której dokopali się archeolodzy w miejscach inwestycji, które uzyskały dofinansowanie z funduszy unijnych.

Album „POIiŚ o przeszłości”

W publikacji pokazujemy, jak przeszłość przeplata się z przyszłością. Chcemy pokazać czytelnikom albumu, jak ważna jest archeologia przy realizacji inwestycji unijnych. Dzięki odkryciom archeologicznym odkrywamy, uczymy się, poznajemy historię naszego kraju.

W albumie „POIiŚ o przeszłości” prezentujemy 19 odkryć. To tylko część znalezisk, jakich dokonano podczas realizacji inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Niemalże każda duża inwestycja budowlana wiąże się z zaproszeniem archeologów na plac budowy. Cmentarz elit państwa wczesnopiastowskiego, relikty osiedli pierwszych rolników, groby sprzed 5 tysięcy lat czy kości samicy słonia leśnego to tylko część odkryć opisanych w albumie.

Link albumu: www.pois.gov.pl/album-archeo

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ liv/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.11.2020, 10:08
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ