Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Śląsk ze wsparciem MFiPR pomaga mieszkańcom domów pomocy społecznej (komunikat)

13.11.2020, 14:38aktualizacja: 13.11.2020, 14:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Miejsca Czasowego Pobytu (MCP) zostały przygotowane dla mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy po leczeniu w szpitalu mogą w komfortowych warunkach spędzić czas potrzebny do zdiagnozowania potencjalnego zakażenia koronawirusem. Pierwsze takie miejsce zaczęło działać w lipcu w województwie śląskim. Dzięki niemu udało się zapobiec rozprzestrzenianiu zakażeń w śląskich DPS-ach. MCP powstały przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), które przekazało pieniądze z Funduszy Europejskich.

Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami są szczególnie narażeni na negatywne skutki zakażenia koronawirusem. Często to pensjonariusze domów pomocy społecznej. Dlatego mieszkańcy DPS-ów, którzy zakończyli pobyt w szpitalu między innymi z powodu planowanych zabiegów czy leczenia urazów, są przewożeni do Miejsc Czasowego Pobytu. Pierwszy tego typu ośrodek znajduje się w województwie śląskim, w Porąbce Kozubniku, u podnóża Góry Żar. Z pobytu w nim skorzystało już ponad 100 osób.

– Wiosną tego roku w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej stworzyliśmy program kompleksowego wsparcia mieszkańców i pracowników instytucji opieki, takich jak domy pomocy społecznej i domy dziecka. Na ten cel przeznaczyliśmy 385 milionów złotych. To element Funduszowego Pakietu Antywirusowego, czyli pakietu działań na rzecz walki z koronawirusem. Przeciwdziałamy zdrowotnym i społecznym skutkom pandemii między innymi dzięki środkom wygospodarowanym z puli funduszy unijnych, z których Polska korzysta w obecnej perspektywie finansowej – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W MCP mieszkańcy domów pomocy społecznej lub osoby, które po pobycie w szpitalu mają w nich zamieszkać, spędzają przynajmniej 14 dni. W tym czasie korzystają z opieki pielęgniarskiej i potrzebnych rehabilitacji. W MCP wykonywane są również testy na obecność koronawirusa. Każdy mieszkaniec przechodzi test trzy razy – na początku pobytu, w połowie i pod koniec.

– Szpitale podczas wypisywania pacjentów nie wykonują takich testów, a tworzenie miejsc kwarantanny przy konkretnym domu pomocy społecznej nie jest bezpieczne ze względów epidemiologicznych. Dlatego Miejsca Czasowego Pobytu znajdują się zupełnie gdzie indziej niż DPS-y. Tam jest możliwe zdiagnozowanie COVID-19, dzięki czemu chronimy pozostałych mieszkańców przed ewentualnym zakażeniem – wyjaśnia Grzegorz Baranowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach.

EFS dla DPS

Miejsca Czasowego Pobytu powstały w ramach projektu „Śląskie kadry DPS vs. COVID-19” realizowanego dzięki dofinansowaniu z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Wartość całego projektu dotyczącego usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym wynosi niemal 30 milionów złotych.

Do wykorzystania nagranie audio i wideo z wypowiedzią Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, do ściągnięcia pod linkiem:

https://wetransfer.com/downloads/849082e13de599a1cf2722c6df7d0ea720201113103248/bd6360901ea12506932c122236709a2120201113103313/025670

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ liv/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2020, 14:38
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ