Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF: KAS i CBŚP zatrzymali 5 osób wz. z wyłudzaniem m.in. środków z tzw. tarczy finansowej (komunikat)

23.11.2020, 08:22aktualizacja: 23.11.2020, 08:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

- Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z Funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

- Członkowie grupy podejrzani są o oszustwa, w tym także o wyłudzenie 185 tysięcy złotych pochodzących z tzw. tarczy finansowej. W sprawę może być zamieszanych kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych.

- Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. Sprawa jest rozwojowa.

W minionym tygodniu na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i świętokrzyskiego została przeprowadzona akcja, w której brali udział funkcjonariusze KAS z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP, przy wsparciu CBŚP z Warszawy i Katowic. Podczas działań zatrzymano w sumie 5 osób i przeszukano ponad 50 obiektów, mogących mieć związek z działalnością prawie 40 różnych podmiotów gospodarczych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono pieniądze oraz mienie w postaci m.in. samochodu wartego 450 tys. zł, luksusowych zegarków, czy urządzenia do endermologii o wartości ok. 170 000 zł.

Członkowie grupy są podejrzani o liczne oszustwa, w tym o wyłudzanie środków finansowych pochodzących z rządowego programu: "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm" przeznaczonych na działania mające na celu ochronę rynku pracy, zapewnienie firmom płynności finansowej czy też zrekompensowanie szkód zaistniałych w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce, będących skutkiem pandemii koronawirusa (COVID-19). Terenem działania grupy były województwa: mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie i śląskie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w ramach prowadzenia działalności gospodarczych, jak też w wielu przypadkach pod pozorem jej prowadzenia, członkowie grupy wystawiali nierzetelne faktury. W ten sposób wykazywano obrót oraz koszty uzyskania przychodu przez firmy. To z kolei umożliwiło uzyskanie m.in. od Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. subwencji w ramach rządowego programu "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju…".

Wyłudzenie subwencji z "Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju..." nie jest jedynym przestępstwem, o które są podejrzani członkowie grupy. Nierzetelne dokumenty i wykazywane wysokie obroty umożliwiały im przede wszystkim wyłudzanie pożyczek, kredytów, lessingów i faktoringów. Jak wynika ze wstępnych ustaleń - członkowie grupy posłużyli się fałszywymi fakturami łącznie opiewającymi na kwotę ponad 16 milionów złotych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednej osobie zarzut kierowania nią. Dodatkowo poszczególni podejrzani, w zależności od pełnionej roli, usłyszeli inne zarzuty, w tym dokonywania oszustw i wyłudzeń, fałszowania dokumentacji, a także działania na szkodę poszczególnych spółek. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.11.2020, 08:22
Źródło informacji CBŚP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ