Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Minister Rau uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli
Dyplomacja klimatyczna i energetyczna, dyskusja z ministrem spraw zagranicznych Japonii na temat sytuacji w Azji oraz współpraca UE z Wielką Brytanią w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa były głównymi zagadnieniami poniedziałkowych obrad w Brukseli.
Ponadto, w ramach spraw bieżących, szefowie dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej omówili stosunki transatlantyckie, program jądrowy Iranu, sytuację migracyjną w Bośni i Hercegowinie, rozwój wydarzeń w Hongkongu, Wenezueli i Etiopii, stosunki UE z Turcją, strategię dzielenia się przez UE szczepionkami, sprawę zamordowanego w Egipcie Giulia Regeniego oraz sytuację w Rosji.
W odniesieniu do tej ostatniej, minister Rau podkreślił, że niezbędna jest reakcja UE na pogarszającą się sytuację praw człowieka w Rosji, której jednym z przykładów jest próba zabójstwa, a obecnie aresztowanie Aleksieja Nawalnego. Szef polskiej dyplomacji potępił także brutalne tłumienie ostatnich demonstracji pokojowych w obronie Aleksieja Nawalnego, które miały miejsce w wielu miastach w Rosji. Dodał, że kolejne zmiany wprowadzane w rosyjskim ustawodawstwie znacząco ograniczają prawa człowieka i obywatelskie, w związku z czym tematyka ta powinna zajmować priorytetowe miejsce w relacjach Unii z Federacją Rosyjską. Minister Rau wspomniał także o konieczności rozważenia przez UE sankcji w odpowiedzi na ostatnie wydarzenia.
Szef polskiego MSZ odniósł się ponadto do sytuacji na Białorusi, przypominając o konieczności publikacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi jako konkretnego sygnału dla walczącego zmianę społeczeństwa.
W kwestiach dotyczących dyplomacji klimatycznej i energetycznej podkreślono, że realizując swoje ambitne cele klimatyczne, UE musi zachować konkurencyjność. Nadrzędnym celem UE powinno pozostać bezpieczeństwo energetyczne, w związku z czym powinna ona dążyć do uniezależnienia się od dominujących dostawców energii.
W rozmowie ministrów z szefem dyplomacji Japonii, Toshimitsu Motegim, minister Rau wyraził poparcie Polski dla zwiększenia zaangażowania UE w Azji, zwracając uwagę na podobieństwa między japońską koncepcją Wolnego i Otwartego Indo-Pacyfiku i polityką UE w tym regionie. Zwrócił również uwagę, że pandemia COVID-19 pokazała, jak istotna jest współpraca pomiędzy państwami podzielającymi te same wartości na rzecz budowania odporności wobec zagrożeń dla bezpieczeństwa i stabilizacji.
Z kolei w odniesieniu do przyszłości relacji UE z Wielką Brytanią w obszarze spraw zagranicznych i bezpieczeństwa podkreślono, że w ocenie Polski istotna jest kompleksowa i bliska współpraca z Londynem. Jako priorytety współpracy wskazano sąsiedztwo UE i Bałkany Zachodnie, politykę wobec Rosji oraz koordynację sankcji międzynarodowych. Szef polskiej dyplomacji wyraził także poparcie dla umożliwienia Wielkiej Brytanii udziału w inicjatywach UE z zakresu obronności.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kos/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.01.2021, 17:39 |
Źródło informacji | KRS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |