Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Marszałek Podkarpacia: linie i porty lotnicze odnotowały straty w wysokości ponad 56 miliardów euro

04.03.2021, 11:58aktualizacja: 04.03.2021, 12:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

UMWP
UMWP
Organizacje biznesowe, takie jak Eurocontrol, szacują, że w 2020 roku linie lotnicze i porty lotnicze odnotowały straty w wysokości ponad 56 miliardów euro na skutek zmniejszenia się liczby pasażerów – wskazuje marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Marszałek jest sprawozdawcą opinii Europejskiego Komitetu Regionów dotyczącej przyszłości lotnisk regionalnych. Komitet jest unijnym ciałem doradczym, a przyjmowane przez niego opinie trafiają do unijnych instytucji, jako oficjalne stanowisko samorządów UE.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) KR marszałek zauważył, że opinia stanie się podstawą do tworzenia lepszego prawodawstwa w dziedzinie lotnictwa, ale też będzie rozwiązaniem na wyjście z kryzysu w obliczu, którego stoją dzisiaj regionalne porty lotnicze.

„Każde takie spotkanie pokazuje, jak ważna i wyczekiwana jest ta opinia. Chcemy pokazać wyzwania, o których wcześniej nie mówiono, ale także instytucje, które pracują na rzecz rozwiązania tych problemów” – mówił Ortyl.

Marszałek zwrócił uwagę na globalny kryzys branży lotniczej. „Organizacje biznesowe, takie jak Eurocontrol, szacują, że w 2020 roku linie lotnicze i porty lotnicze odnotowały straty w wysokości ponad 56 miliardów euro na skutek zmniejszenia się liczby pasażerów, których było mniej o 1,7 miliarda. Tylko w Europie zwolnienia dotknęły aż 191 tysięcy osób bezpośrednio związanych z branżą lotniczą” – mówił marszałek, który podkreślał znaczenie portów lotniczych dla rozwoju gospodarki.

„Lotniska regionalne stanowią główny łącznik, wokół nich zlokalizowane są kluczowe branżowe marki z całego świata. Gdyby nie lotnisko, to zapewne nie byłoby ich w naszych regionach” – ocenił Ortyl.

Posłużył się przykładem portu lotniczego „Rzeszów-Jasionka” w woj. podkarpackim, który - według marszałka - jest liderem wśród lotnisk regionalnych w Polsce, obsługujących do jednego miliona pasażerów rocznie. Podkreślał, że rozwój lotniska w Jasionce nie tylko przyciągnął firmy handlowe i usługowe, ale także spowodował znaczący wzrost zainteresowania inwestorów terenami położonymi wokół samego lotniska.

Marszałek poruszył też kwestię lotnictwa w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Zdaniem Ortyla, konieczne jest zapewnienie w ramach polityki spójności środków europejskich na współfinansowanie w regionalnych portach lotniczych inwestycji wspierających bezpośrednio procesy dekarbonizacyjne oraz wpisujące się w model niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego.

W ocenie marszałka, kluczowe jest również alokowanie odpowiednich środków europejskich na rozwój infrastruktury służącej bezpieczeństwu operacji i ochronie, a także zastosowania innowacyjnych technologii oraz cyfryzacji wspierających lotniska w ich wkładzie w realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu – zaznaczył.

Ekspertem pomagającym w tworzeniu opinii jest prezes spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Adam Hamryszczak, który mówił o potrzebach regionalnych portów lotniczych w okresie trwania pandemii, a tym samym zmniejszenia ich aktywności.

„Dla lotnisk regionalnych najważniejsze jest bieżące wsparcie, które może być udzielane przez poszczególne kraje w ramach pomocy publicznej i o to zabiegamy, żeby ta elastyczność dotycząca przyznawania pomocy publicznej była jak największa w tym czasie pandemii, ale też w okresie popandemicznym” – zaznaczył Hamryszczak.

„Myślę, że musimy bardzo mocno zabiegać o to, aby lotniska regionalne otrzymały możliwość finansowania niezbędnych inwestycji w zakresie bezpieczeństwa, ale też w kwestii ochrony środowiska. O przyszłości lotnisk, o ich rozwoju powinny decydować również kwestie związane z nowymi technologiami i zastosowaniem cyfryzacji, która powinna znaleźć możliwość finansowania w ramach nowej perspektywy unijnej” - dodał.

Pierwsza dyskusja i przyjęcie opinii „Przyszłość regionalnych portów lotniczych – wyzwania i możliwości” na posiedzeniu COTER ma nastąpić w drugiej połowie kwietnia, a przyjęcie jej na posiedzeniu plenarnym KR może odbyć się na przełomie czerwca i lipca.

Głównymi założeniami opinii są: podkreślenie znaczenia lotnisk regionalnych dla spójności terytorialnej UE, wyzwania w kontekście Zielonego Ładu oraz zapewnienie wsparcia finansowego lotnisk regionalnych w perspektywie na lata 2021-2027.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 04.03.2021, 11:58
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ