Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Finansów informuje:
Tematem przewodnim tegorocznej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Finansoaktywni są podatki i ich znaczenie w naszym codziennym życiu.
Program Ministerstwa Finansów jest skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych i odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Dowiedz się, jak wziąć udział w programie i jakie zadania czekają na uczestników w kolejnych etapach.
Już po raz siódmy Ministerstwo Finansów (MF) zaprasza uczniów szkół podstawowych do świata podatków i finansów. Tegoroczna misja programu: „Podatki. To się opłaca” ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Uczniowie poznają m.in. rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa.
Przeanalizują uchwałę budżetową swojej gminy i przekonają się, że wpływy z podatków trafiają także do ich miast i wsi. Dowiedzą się też, czym zajmuje się resort finansów i jaką rolę odgrywa Krajowa Administracja Skarbowa. A wszystko to na bazie atrakcyjnych, angażujących i bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowanych dla nauczyciel przez specjalistów.
Jestem przekonany, że dzięki ciekawym materiałom edukacyjnym uczniowie wyruszą w misję pełną wyzwań i przydatnych informacji o podatkach. Program Finansoaktywni to idealny sposób na dbanie o edukację finansową młodego pokolenia i przekazanie im rzetelnych informacji o tym, dlaczego warto płacić podatki i co dzięki nim zyskujemy – komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Ukształtowanie właściwych postaw na tym etapie będzie procentowało w przyszłości, a wiedza o znaczeniu płacenia podatków z pewnością przyda się uczniom w dorosłym życiu – dodaje minister.
Program Finansoaktywni popularny w polskich szkołach
Program edukacyjny pozwala na realizację treści kształcenia zawartych w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Scenariusz lekcji został sprofilowany pod względem wieku i wiedzy młodzieży. Zagadnienia związane z podatkami są przedstawione w sposób przejrzysty i przystępny dla uczniów. 7. edycja Finansoaktywnych odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Formuła Finansoaktywnych spotyka się z dużym uznaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i samej młodzieży. Co roku przybywa szkół i uczniów, którzy chcą zgłębić wiedzę o finansach. W ciągu 6 lat nasz program dotarł do ponad 4200 szkół w całej Polsce, a ubiegłoroczna edycja trafiła do ponad 33 000 uczniów! Ogromnie nas to cieszy. Zadbaliśmy o to, by w 7. edycji materiały edukacyjne były nie tylko pełne ciekawych przykładów, ale także by można je wykorzystać w warunkach zdalnej nauki. Zachęcamy wszystkich nauczycieli do pobierania materiałów ze strony finansoaktywni.pl – mówi wicedyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów Magdalena Swoboda-Młynarczyk.
Jak wziąć udział w programie
Do programu mogą zgłaszać się nauczyciele szkół podstawowych (klas 5-8) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. Po jego przesłaniu otrzymają bezpłatny zestaw edukacyjny.
Zestaw edukacyjny zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, prezentację, materiały video, plakat edukacyjny i kartę konkursową. Materiały są dostępne online i zostały dostosowane do przeprowadzenia lekcji zdalnej.
Etapy konkursu
W I etapie nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne w swoich klasach na podstawie przygotowanych materiałów i zachęcają uczniów do udziału w konkursie. Zespoły złożone z max. 3 uczniów przygotowują trwający nie dłużej niż 3 minuty film o podatkach. Ważne, by w filmie nie zabrakło informacji o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków – także tych w najbliższej okolicy i korzyściach płynących z płacenia podatków.
Następnie nauczyciel zgłasza prace uczniów przez formularz konkursowy na stronie finansoaktywni.pl. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja 2021 roku.
W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2021 roku na stronie finansoaktywni.pl. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale 16 czerwca 2021 r., który poprowadzi nasz ambasador Czarek Czaruje.
10 najlepszych zespołów zostanie nagrodzonych wyjątkowymi nagrodami. Uczniowie otrzymają nowoczesne kamery sportowe i popularne smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego. Regulamin konkursu jest dostępny jest na stronie programu.
Dołącz do Finansoaktywnych! Obserwuj nas na facebook.com/Finansoaktywni.
Dodatkowych informacji o programie udzielają:
Marta Szczepańska - Ministerstwo Finansów, e-mail: marta.szczepanska@mf.gov.pl , tel. 22 694-46-61
Magdalena Sawa - Ministerstwo Finansów, e-mail: magdalena.sawa@mf.gov.pl , tel. 22 694-45-59
Edyta Piaszczyk - e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl, tel. 668-132-416
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/kmz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.03.2021, 14:50 |
Źródło informacji | MF |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |