Newsletter

Burmistrz Jaraczewa: obszary wiejskie ucierpiały przez zmniejszenie popytu wraz z zamknięciem restauracji

31.03.2021, 11:21aktualizacja: 31.03.2021, 11:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

burmistrz Jaraczewa w woj. wielkopolskim Dariusz Strugała © European Union / Giedre Daugelaite
burmistrz Jaraczewa w woj. wielkopolskim Dariusz Strugała © European Union / Giedre Daugelaite
Obszary wiejskie zostały zdziesiątkowane przez zmniejszenie popytu na produkty rolne wraz z zamknięciem barów i restauracji – podkreśla burmistrz Jaraczewa w woj. wielkopolskim Dariusz Strugała.

Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego organu doradczego, alarmują, że obszary wiejskie mogą w mniejszym zakresie skorzystać z planów UE dotyczących odbudowy po COVID-19. Jak zaznaczył burmistrz Jaraczewa, który jest koordynatorem Grupy EA w Komitecie Regionów, pandemia nadała dodatkowy wymiar i pilność poszukiwaniom ożywienia obszarów wiejskich, górskich i wyspiarskich w regionach w całej Unii Europejskiej.

„Obszary te zostały zdziesiątkowane przez zmniejszenie popytu na produkty rolne wraz z zamknięciem barów i restauracji, a także przez upadek turystyki w całej Unii Europejskiej – zauważył samorządowiec. - Były również bardziej narażone, ponieważ mają ograniczony dostęp do ośrodków medycznych, szpitali, transportu oraz słaby lub nieistniejący dostęp do internetu” – dodał.

Według Strugały, przepaść cyfrowa wpłynęła szczególnie na edukację i biznes. Aby zwiększyć atrakcyjność obszarów wiejskich, górskich i wyspiarskich, jako miejsca do życia i pracy, konieczne jest – zdaniem burmistrza Jarczewa - przyspieszenie ich odbudowy poprzez lepszą koordynację wspólnej polityki rolnej, Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, funduszu na rzecz odbudowy i odporności oraz innych odpowiednich programów finansowania przez Unię Europejską.

„Komitet Regionów od dawna domagał się uznania potrzeb obszarów wiejskich i obszarów o specyficznych warunkach geograficznych oraz uwzględnienia ich w odpowiedniej polityce Unii Europejskiej. W zeszłym roku mieliśmy okazję apelować o Agendę Obszarów Wiejskich i jako przedstawiciel największego polskiego stowarzyszenia obszarów wiejskich bardzo się cieszę, że Komisja Europejska naprawdę się nią interesuje. Władze lokalne czekają na konkretną propozycję Komisji Europejskiej w 2021 roku” – podkreślił.

W oświadczeniu przyjętym przez Komisję Zasobów Naturalnych (NAT) Komitetu Regionów – popartym przez właściwy zespół Parlamentu Europejskiego - zdecydowanie odrzucono wszelkie plany sprzeczne z zasadą partnerstwa i zaapelowano o włączenie obszarów wiejskich w prace przygotowawcze.

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 31.03.2021, 11:21
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii