Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sprawozdawca Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie opinii na temat reformy wspólnej polityki rolnej oraz agroekologii, Guillaume Cros, wziął udział w wysłuchaniu publicznym w Parlamencie Europejskim, podczas którego omówiono europejską inicjatywę obywatelską „Koniec epoki klatkowej”. Samorządowiec powtórzył stanowisko KR-u przeciwko praktyce chowu ptaków i zwierząt w klatkach, które wyartykułowano w opinii KR-u nt. reformy wspólnej polityki rolnej (WPR), przyjętej w 2018 r.
Inicjatywa „Koniec epoki klatkowej”. została zaprezentowana w czwartek 15 kwietnia w Parlamencie Europejskim przez grupę aktywistów zajmujących się ochroną zwierząt. W 2019 roku inicjatywa osiągnęła minimalny próg 1 miliona podpisów, niezbędny do przedstawienia inicjatywy Parlamentowi Europejskiemu i zobligowania Komisji Europejskiej do omówienia działań w tej sprawie.
Guillaume Cros, który jest wiceprzewodniczącym regionu Oksytania w południowej Francji, podkreślił, że Komitet Regionów opowiada się za zakończeniem praktyki hodowli zwierząt w klatkach w całej Europie. „Nie można dłużej ignorować negatywnych skutków zewnętrznych uprzemysłowionej produkcji zwierzęcej dla środowiska, klimatu i zdrowia. Istnieją alternatywy i nowa WPR musi je promować ” – zaznaczył samorządowiec.
Wiceprzewodniczący Oksytanii poparł inicjatywę obywatelską i zapewnił, że zakaz hodowli w klatkach pomoże zmniejszyć koncentrację produkcji zwierzęcej w niektórych regionach oraz utrzymać i rozwinąć ekstensywną hodowlę na innych obszarach. Zaproponował również, aby etykietowanie metody hodowli było jasne i obowiązkowe, obejmujące cykl życia zwierzęcia, w tym transport, aby zapewnić producentom uznanie w razie poprawy ich praktyk, a konsumentom - wybór produktów spełniających ich wymagania.
Praktyka chowu zwierząt i ptaków w klatkach jest szeroko stosowana w Europie. Każdego roku ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych jest trzymanych w klatkach w całej Unii Europejskiej. Według zajmującej się dobrostanem zwierząt organizacji „Compassion in World Farming” 94 proc. Europejczyków uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna, a 82 proc. sądzi, że zwierzęta hodowlane powinny być lepiej chronione.
kic/
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.04.2021, 13:42 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ