Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Europarlament przegłosował zmiany w Europejskim Funduszu Dostosowania do Globalizacji

29.04.2021, 09:22aktualizacja: 29.04.2021, 09:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. EP
fot. EP
Parlament Europejski przegłosował pakiet zmian w Europejskim Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) mających na celu ułatwienie ubiegania się o pomoc w ramach tego funduszu.

EFG powstał, aby udzielać wsparcia pracownikom objętym masowymi zwolnieniami, które wynikają z poważnych globalnych zmian w światowym handlu lub są wynikiem światowych kryzysów finansowych i gospodarczych. Fundusz pomaga pracownikom dotkniętym zwolnieniami grupowymi w wyniku restrukturyzacji związanych ze zmianami w strukturze światowego handlu, na przykład gdy duże firmy zamykają zakłady lub przenoszą produkcję poza UE, lub w następstwie światowego kryzysu gospodarczego i finansowego. W odróżnieniu od funduszy strukturalnych UE Pomoc EGF ma charakter jednorazowy i jest ograniczona w czasie.

Przegłosowany przez PE pakiet zmian w EGF wprowadza niższy próg dla wniosków o wsparcie z EFG (z 500 utraconych miejsc pracy do 200), jednorazową inwestycja w wysokości 22 000 Euro na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz specjalne środki, takie jak zasiłek na opiekę nad dzieckiem dla opiekunów dzieci, do którego mają dostęp, gdy biorą udział w szkoleniu lub szukają pracy.

„EFG zawsze był symbolem solidarności europejskiej i jestem przekonana, że będzie nim także w nadchodzących latach. To fundusz, który ma pomóc zmierzyć się z najważniejszymi wyzwaniami w coraz bardziej zglobalizowanym świecie i dlatego to dobrze, że znalazły się w nim te najistotniejsze z punktu pracowników i całej wspólnoty (kwestie – PAP): transformacja społeczno-gospodarcza, przejście na gospodarkę niskoemisyjną, transformacja cyfrowa, automatyzacja czy Brexit” – powiedział w trakcie debaty nad zmianami w EGF polska europosłanka Beata Szydło. „Cieszę się, że wszyscy zgadzamy się, co do podstawowej zmiany, jaką jest obniżenie progu, od którego będzie udzielane wsparcie z 500 do 200 pracowników” - dodała.

Szydło podkreśliła w swoim wystąpieniu, że w obliczu wyzwań wynikających z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 „możliwość dotarcia ze wsparciem do jak największej liczby osób jest bez wątpienia jedną z największych zalet tego funduszu i mam nadzieję, że państwa członkowskie będą potrafiły to wykorzystać” – powiedziała Szydło.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.04.2021, 09:22
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ