Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kwoty szacowanego wolumenu są adekwatne do składki, jaką Polska zadeklarowała na poczet EFG w wysokości około 1,1 mld EUR. Europejski Fundusz Gwarancyjny został utworzony dobrowolnie i solidarnościowo przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, jako narzędzie walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Środki zostały powierzone Grupie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na zaoferowanie gwarancji portfelowych oraz palety instrumentów dla funduszy podwyższonego ryzyka w celu poprawy dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania.
Do EFG przystąpiły 22 państwa, z czego instytucje finansowe siedemnastu z nich zdołały przejść z sukcesem proces selekcji. Polska zajmuje obecnie wysokie 5. miejsce pod względem liczby zatwierdzonych projektów w EFG - przed m. in. Szwecją, Belgią i Niemcami. W czołówce plasują się zaś takie państwa jak Włochy, Hiszpania czy Francja.
„Bardzo się cieszę, że polski rynek finansowy w sposób odpowiedzialny zareagował i odpowiedział na wezwanie swoich klientów, a także polskiego rządu o skorzystanie z nowego europejskiego funduszu, współfinansowanego przez Polskę. Liczymy na to, że już w czerwcu zostaną udostępnione nowe środki dla polskich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy powinni zyskać w efekcie dostęp do tańszego i prostszego finansowania – powiedział dr Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju, pracy i technologii. - Szybkie i profesjonalne przygotowanie rynku do wykorzystania nowych instrumentów było możliwe dzięki zorganizowanej współpracy Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE” - dodał.
Instytucje finansowe mogą skorzystać z zabezpieczenia ryzyka kredytowego w ramach trzech linii gwarancyjnych oferowanych w ramach EFG. Dwie linie udostępnione przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) ukierunkowane są na finansowanie głównie MŚP, a linia zarządzana przez EBI ukierunkowana jest na finansowanie dużych przedsiębiorstw oraz podmiotów ochrony zdrowia. Gwarancje udzielane są w trybie portfelowym na poziomie indywidualnych transakcji, włączanych do portfela przez uprawnione instytucje finansowe na podstawie delegacji udzielonych przez EBI lub EFI do podejmowania decyzji kredytowych, monitoringu i windykacji. Do współpracy zaproszono zarówno publiczne i prywatne instytucje kredytowe, finansowe (w tym m.in. podmioty leasingowe i faktoringowe) lub fundusze pożyczkowe oraz krajowe banki prorozwojowe (w Polsce BGK). Instytucja finansowa podejmuje decyzje kredytowe w oparciu o własne polityki, zasady i wytyczne, dotyczące głównie ryzyka kredytowego, które podlegają ocenie na etapie procesu due dilligence, który jest przeprowadzany w celu zakwalifikowania danej instytucji do współpracy z EBI lub EFI.
Z kolei paleta instrumentów kapitałowych EFG skierowana jest do kandydatów na pośredników finansowych, którymi są fundusze inwestycyjne i spółki celowe, dokonujące długoterminowych inwestycji kapitałem podwyższonego ryzyka, w postaci kapitału własnego, kapitału uprzywilejowanego, instrumentów quasi-kapitałowych, hybrydowych instrumentów dłużno-kapitałowych (instrumentów finansowych typu mezzanine) lub w postaci innego finansowania dłużnego.
Europejskie gwarancje wpływają m.in. korzystnie na zmniejszenie wymogów kapitałowych banków. Warunkiem zaoferowania kredytów lub pożyczek z gwarancjami EFG jest przeniesienie korzyści z gwarancji ze środków publicznych na odbiorców końcowych, czyli na przedsiębiorców. Tym samym gwarancje EFG ułatwiając dostęp do finansowania poprzez stymulowanie nowej akcji kredytowej w obecnych niekorzystnych warunkach rynkowych. Korzyści, które uzyskują klienci to przede wszystkim złagodzenie restrykcji i polityk kredytowych dotyczących pewnych typów dłużników lub sektorów, niższa cena finansowania, brak konieczności ustanowienia innego materialnego zabezpieczenia.
„Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE (KPK), jako szczególny ośrodek rządowy – tj. afiliowany przy rynku finansowym - inicjował lub wspiera polski rynek finansowy w staraniach o instrumenty finansowe z EFG. Wspomagamy wszystkich obecnych polskich wnioskodawców, których wnioski przekraczają już 14 mld zł. Kolejne wnioski są w przygotowaniu. Zapraszamy wszystkie instytucje finansowe, które jeszcze nie podjęły tej możliwości, ponieważ wnioski można składać tylko do października br. KPK będzie oczywiście wspierał także informacyjnie i promocyjnie przedsiębiorców w jak najszybszym dostępie do tych środków” – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.
Kolejne instytucje finansowe zainteresowane szczegółami oferty EFG i zainteresowane nawiązaniem współpracy z EBI lub EFI mogą skorzystać z bezpłatnego i szybkiego wsparcia Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.
Do tej pory zainteresowanie współpracą z EFI lub EBI wyraziło kilkadziesiąt instytucji finansowych, z czego pierwszych trzynaście już przeszło z sukcesem w Luksemburgu (siedziba Grupy EBI) proces selekcji. Co ważne - należą do nich niemalże wszystkie rodzaje obsługujących biznes instytucji: banki, spółki leasingowe, fundusze pożyczkowe oraz fundusze podwyższonego ryzyka. Pozwoli to przedsiębiorcy wybrać dogodną formę i sposób finansowania do potrzeb. Zakłada się, że już w połowie roku oferta finansowania z gwarancjami EFG będzie dostępna dla polskich przedsiębiorców, którzy w długiej perspektywie realizowali rentowną działalność gospodarczą i spełnialiby podstawowe wymogi dla udzielenia finansowania komercyjnego przez kredytodawcę lub innych pośredników finansowych, lecz znaleźli się w trudnej sytuacji ze względu na gospodarcze skutki pandemii COVID-19.
Informacja o Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej (KPK)
KPK, działający jako ośrodek Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii we współpracy ze Związkiem Banków Polskich i Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, jest krajowym centrum kompetencyjnym ds. instytucji i instrumentów finansowych programów ramowych UE, wdrażanych przez unijne instytucje finansowe, w tym Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny we współpracy z krajowymi instytucjami finansowymi. Aktywność ośrodka koncentruje się zarówno na wsparciu instytucji finansowych w pozyskiwaniu gwarancji i instrumentów podziału ryzyka, jak również na wsparciu polskich przedsiębiorców w dostępie do oferty instrumentów finansowych UE w Polsce. Adresuje swoją działalność nie tylko w odniesieniu do banków, ale również do spółek leasingowych, faktoringowych, funduszy pożyczkowych, funduszy poręczeniowych oraz funduszy podwyższonego ryzyka. Dzięki profesjonalnej działalności tego ośrodka prowadzonej w zakresie informacyjnym, edukacyjnym i doradczym została zbudowana szeroka oferta produktów dla przedsiębiorców udostępnianych przez narodowych pośredników finansowych. KPK jest również częścią krajowego systemu realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy (tzw. Planu Junckera) w zakresie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych oraz Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego, w ramach którego jest także akredytowanym punktem kontaktowym współpracującym z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. W obecnej perspektywie finansowej KPK obsługuje unijne instrumenty AntyCovid19, w tym także Europejski Fundusz Gwarancyjny oraz nowe instrumenty finansowe ujęte w Programie Invest EU 2021-2027.
Więcej: www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl
KONTAKT:
Oliwia Rubinkiewicz
tel. 22 696 64 95
e-mail: programy@kpkUE.gov.pl
Źródło informacji: Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 04.05.2021, 15:39 |
Źródło informacji | Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Przedstawiamy ADOGRC 13.0: wspieranie inteligentniejszej zgodności i zwiększanie wydajności regulacyjnej
ADOGRC 13.0 wprowadza nowe, zaawansowane scenariusze zarządzania zgodnością i ochroną danych, oferując firmom kompleksową platformę do poruszania się po zmieniających się przepisach, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli operacyjnej i nadzoru.- 22.11.2024, 09:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS