Newsletter

Zdrowie i styl życia

Komitet Regionów wezwał UE do tymczasowego zniesienia patentów na szczepionki COVID-19

07.05.2021, 15:09aktualizacja: 07.05.2021, 15:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Komisja Europejska - serwis audiowizualny
Fot. Komisja Europejska - serwis audiowizualny
Europejski Komitet Regionów wezwał Unię Europejską do tymczasowego zniesienia patentów na szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19, aby powstrzymać szybkie rozprzestrzenianie się pandemii. Naciska również na zwiększenie produkcji preparatów i przyspieszenie kampanii szczepień w całej Europie.

Komitet Regionów, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich 27 państw UE, jest pierwszą instytucją, która w przyjętej w piątek rezolucji wezwała do zniesienia patentów. Według samorządowców, niedawny wzrost liczby zakażeń na innych kontynentach zwiększył presję na zawieszenie praw własności intelektualnej, aby zmaksymalizować produkcję szczepionek i zapewnić do nich sprawiedliwego dostęp.

Przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas podkreślił, że opieka zdrowotna jest podstawowym prawem człowieka; natomiast pandemia stanowi „fundamentalne zagrożenie” dla zdrowia na świecie, niespotykane od pokoleń. „Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy” – oświadczył.

Zdaniem Greka, Unia Europejska musi nadal dawać przykład, chroniąc wszystkich swoich obywateli i „nie pozostawiając w tyle” żadnego regionu, miasta ani gminy. Cicikostas zauważył przy tym, że przy wsparciu funduszy unijnych naukowcy, przemysł i organy regulacyjne wykonali znakomitą pracę, znajdując skuteczną szczepionkę tak szybko. „Unia Europejska musi pokazać, że jest wierna solidarności i jej wartościom, zapewniając tymczasowe zwolnienie z patentów na szczepionki COVID-19 i zwiększając produkcję szczepionek, aby pomóc każdej społeczności na świecie” – dodał.

Samorządowcy podczas debaty nad rezolucją zwracali uwagę, że pandemia zabiła już więcej ludzi niż bitwy pod Verdun i Stalingradem i aby ją zakończyć, będziemy potrzebować globalnie miliardów szczepionek rocznie. Dlatego UE musi - ich zdaniem - dopilnować, aby duże firmy farmaceutyczne wywiązywały się ze swoich zobowiązań w zakresie dostaw; potrzebne jest również zwiększenie produkcji.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w środę, że ​​rozpoczną negocjacje w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w celu poluzowania przepisów dotyczących patentów, z których korzystają firmy farmaceutyczne. Następnego dnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Unia Europejska jest gotowa przedyskutować każdą propozycję rozwiązania kryzysu.

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu w sprawach dotyczących samorządów m.in. w kwestiach opieki zdrowotnej.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.05.2021, 15:09
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ