Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Podczas pobytu w tureckiej Antalyi minister Zbigniew Rau, na marginesie Antalya Diplomacy Forum, spotkał się ze swoimi odpowiednikami m.in. z Turcji, Ukrainy, Rumunii i Iranu. Głównym tematem prowadzonych rozmów był szczyt Biden-Putin, jego rezultaty oraz konsekwencje.
Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą minister Rau podkreślił, że Polska jako przyszły przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) liczy na ścisłą współpracę z Ukrainą. – Powinniśmy wspólnie przeanalizować możliwości efektywnego wykorzystania szansy polskiego przewodnictwa w kontekście procesu ugodowego i wsparcia ludności dotkniętej konfliktami – dodał minister Rau. Jednym z ważniejszych tematów rozmowy była także kwestia Nord Stream 2 (NS2). Ministrowie zaznaczyli, że Polska i Ukraina postrzegają ten projekt nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, ale także przez pryzmat bezpieczeństwa narodowego. – Zgadzamy się, że jeśli zostanie zrealizowany, osłabi Ukrainę i umożliwi Kremlowi wywieranie nacisku politycznego na szereg państw europejskich – powiedział polski minister spraw zagranicznych.
W czasie rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rumunii Bogdanem Aurescu minister Rau zapewnił, że Polska przywiązuje dużą wagę do strategicznego partnerstwa z Rumunią we wszystkich wymiarach. – Rumunia jest wiarygodnym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem Polski w UE. Mamy nadzieję, że mimo pandemii będziemy kontynuować intensywne kontakty polityczne – mówił minister Rau, Dodał także, że widzi potencjał do dalszej intensyfikacji naszej współpracy w sprawach europejskich, kwestiach regionalnych, bezpieczeństwa i obrony, energetyki i zrównoważonego rozwoju, rolnictwa, rozwoju regionalnego i infrastruktury. W czasie spotkania poruszono również kwestię Koncepcji Strategicznej NATO, która nada kierunek pracom NATO w najbliższych latach. – Bardzo ważne jest, aby ten strategiczny dokument dokładnie określał priorytety różnych zagrożeń w oparciu o ich wpływ na nasze bezpieczeństwo – powiedział minister Rau.
Od podziękowania za zaproszenie do udziału w Forum rozpoczęło się spotkanie szefa polskiego MSZ z jego tureckim odpowiednikiem. W czasie spotkania z ministrem Mevlütem Çavuşoğlu minister Rau wyraził zadowolenie z doskonałego stanu polsko-tureckich stosunków dwustronnych. Podziękował Turcji za rozszerzenie jej zaangażowania na wschodniej flance NATO, także poprzez wsparcie NATO-wskiej operacji Baltic Air Policing. – Liczymy na dalszą współpracę z Turcją – także w kontekście zbliżających się dyskusji na temat aktualizacji Koncepcji Strategicznej NATO – powiedział minister Rau. Zapewnił również swojego rozmówcę o tym, że Polska konsekwentnie wyraża poparcie dla europejskiej perspektywy Turcji. – UE i Turcja potrzebują siebie nawzajem jako wiarygodnych i stabilnych partnerów, w szczególności w obszarach bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, handlu i migracji. Polska jest orędownikiem ambitnego i strategicznego charakteru przyszłych relacji UE-Turcja – zapewniał minister Rau.
Rozmawiając z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem minister Rau podkreślił, że we wspólnym interesie obu państw leży ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie i zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ze względu na jej bezpośrednie sąsiedztwo z Bliskim Wschodem. – Jesteśmy przekonani, że JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action, czyli porozumienie nuklearne z Iranem) może mieć pozytywny wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie. Jest to zasadniczy element globalnej architektury nieproliferacji i punkt odniesienia w toczącej się na ten temat debacie – powiedział minister Rau. Dodał także, że Polska popiera wszelkie pokojowe wysiłki mające na celu przeciwdziałanie bezpośrednim zagrożeniom dla bezpieczeństwa ruchu morskiego i lotniczego, swobody żeglugi oraz globalnych dostaw energii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
ero/ lena/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.06.2021, 18:57 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |