Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Jest porozumienie: 5 mld euro na pomoc dla regionów i przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych Brexitem

28.06.2021, 11:00aktualizacja: 28.06.2021, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2019
European Union, 2019
Parlament Europejski i Rada UE wypracowały porozumienie w sprawie wielkości wsparcia i sposobu alokacji środków dla krajów, regionów i sektorów, które najboleśniej odczuły Brexit.

Środki mają pokryć inwestycje poczynione pomiędzy 1 stycznia 2020 r. a  31 grudnia 2023 r. Na ten cel zostanie zabezpieczone, licząc według cen stałych, 5 mld euro. To według cen bieżących na 2018 r. 5,4 mld euro. Pierwsza transza w wysokości 1,6 mld euro zostałaby wypłacona do grudnia tego roku; dwie kolejne, w tej samej wysokości – odpowiednio do początku 2022 r. i 2023 r. Uruchomienie ostatniej partii środków zaplanowano na 2025 r.

Pomoc skierowana byłaby zwłaszcza do przedsiębiorstw związanych z rybołówstwem i regionów przybrzeżnych, które w największym stopniu odczuły przejęcie przez Wielką Brytanię całkowitej kontroli nad jej wodami terytorialnymi, czego efektem jest obniżenie kwot połowowych i brak porozumienia w sprawie warunków dostępu rybaków z krajów unijnych do zasobnych brytyjskich łowisk.

Największym beneficjentem funduszu będzie Irlandia, a dalej: Holandia, Francja, Niemcy i Belgia. Określając wielkość przyznanych krajom środków, brano pod uwagę trzy czynniki: znaczenie handlu z Wielką Brytanią, wielkość rybołówstwa na wodach brytyjskiej strefy ekonomicznej oraz liczbę ludności zamieszkującej regiony nadmorskie graniczące ze wspomnianą strefą.

Państwa, które otrzymają fundusze będą zobowiązane przeznaczyć pewną ich część na pomoc dla małych firm rybackich i samozatrudnionych w tym sektorze oraz na wsparcie lokalnych społeczności, których byt jest ściśle powiązany z rybołówstwem.

PE i Rada uzgodniły, że możliwość wnioskowania o przyznanie pomocy, przysługiwałaby podmiotom, które w celu złagodzenia spodziewanych skutków Brexitu, poniosły lub poniosą dodatkowe wydatki od początku 2020 r. do końca 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała jednak skrócenie tego okresu na od 1 lipca 2020 r. do końca 2022 r.  

Głosowanie nad wstępnym kształtem porozumienia w Parlamencie Europejskim ma odbyć się we wrześniu.


gru/ kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.06.2021, 11:00
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ