Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Negocjacje z Komisją Europejską (komunikat)

13.07.2021, 20:53aktualizacja: 14.07.2021, 08:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:

Trwają negocjacje z Komisją Europejską (KE) o rozszerzeniu wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Polski rząd zabiega, by pieniądze z FST trafiły również do województwa lubelskiego, łódzkiego oraz małopolskiego. Dziś odbyło się kolejne spotkanie z KE, któremu przewodniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Celem FST jest wsparcie regionów w przezwyciężaniu społeczno-gospodarczych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie.

Kluczowe jest, aby wszystkie regiony węglowe zostały objęte wsparciem FST. Jedynie wówczas transformacja energetyczna będzie efektywna oraz sprawiedliwa

– powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Projekt Umowy Partnerstwa w obecnym kształcie zakłada, że do 6 województw związanych z górnictwem trafi 4,4 mld euro na sprawiedliwą transformację. Beneficjentami FST mają być województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, małopolskie, łódzkie i lubelskie.

Pieniądze te, razem ze środkami krajowymi, sfinansują między innymi projekty dotyczące przekwalifikowania pracowników związanych z branżą wydobywczą, tworzenie nowych miejsc pracy, rekultywację terenów pokopalnianych, czy walkę ze smogiem.

Lubelszczyzna, Ziemia Łódzka i Małopolska są mocno zaangażowane w przygotowanie terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji (TPST)

– podkreślił wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Uczestnicy spotkania uzgodnili, że rozmowy będą kontynuowane, podobnie, jak prace nad opracowaniem TPST. W najbliższym czasie strona rządowa przekaże regionom uwagi do tych dokumentów.

Zależy nam, aby ich ostateczne wersje odpowiadały, jak najlepiej na wyzwania związane z procesem transformacji energetycznej oraz łagodzeniem jej negatywnych skutków

– podsumował wiceminister Buda.

W spotkaniu wzięli udział również samorządowcy z Lubelszczyzny, Ziemi Łódzkiej i Małopolski, przedstawiciele resortów: klimatu i środowiska oraz aktywów państwowych, a także spółek energetycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.07.2021, 20:53
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ