Newsletter

Z tradycją po nowoczesność – PKP Intercity świętuje swoje 20-lecie

28.09.2021, 16:09aktualizacja: 28.09.2021, 16:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
PKP Intercity, największy polski operator kolejowy, obchodzi w tym roku swój okrągły jubileusz. W ciągu 20 lat istnienia spółki na tory wyjechało ponad 1,8 mln pociągów, z których skorzystało ponad 550 milionów pasażerów. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele rządu oraz PKP Intercity przedstawili ambitne plany rozwoju przewoźnika w najbliższych latach.

Jubileuszowa konferencja pt. „20 lat PKP Intercity – z tradycją po nowoczesność” odbyła się w zrewitalizowanej Elektrowni Powiśle w centrum Warszawy.

Jeszcze kilka lat temu największy polski operator kolejowy zmagał się z wieloma trudnościami, rozważano nawet jego prywatyzację. Obecnie, dzięki olbrzymim inwestycjom w nowoczesny tabor i poprawę komfortu pasażerów, nazywany jest „czempionem narodowym” notującym stały wzrost przychodów i liczby klientów.

„Chciałbym podziękować wszystkim, dzięki którym jubileusz 20-lecia istnienia zastaje PKP Intercity w bardzo dobrej kondycji – zarówno władzom spółki, jak i tysiącom jej pracowników. Wasz wysiłek skutkuje tym, że przerwany przez pandemię proces powrotu Polaków na kolej znów ma miejsce” – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

W 2019 roku spółka obsłużyła rekordową liczbę 49 mln pasażerów. Rok później, w wyniku obostrzeń związanych z COVID-19, z usług PKP Intercity skorzystało ok. 27 mln osób. Jak zauważył Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, spółka potrafiła przetrwać ten ciężki okres, czego przykładem było niespotykane w historii zainteresowanie Polaków połączeniami kolejowymi w okresie wakacyjnym.

„Jako zwykły pasażer mogę zaświadczyć, że osoby, które po kilku latach wracają na polską kolej, dostrzegają kolosalną różnicę w jakości i szybkości podróży oraz dostępności do innowacyjnych rozwiązań związanych chociażby z kupnem biletu czy standardem obsługi pasażera. Dobra kondycja PKP Intercity to dobra wiadomość dla całej polskiej gospodarki, gdyż stanowi silny impuls rozwojowy dla szeregu przedsiębiorstw, z którymi współpracuje narodowy przewoźnik” – przekonywał Maciej Małecki.

Do 2030 roku przeznaczonych zostanie 19 mld złotych na inwestycje taborowe i dalsze podnoszenie komfortu podróży, a także na rozszerzanie dostępu do kolei w wyniku uruchamiania większej liczby połączeń. Pozwoli to na sfinansowanie m.in. zakupu 38 składów wagonowych typu push-pull do obsługi połączeń międzyaglomeracyjnych wraz z 45 lokomotywami wielosystemowymi, 16 lokomotyw hybrydowych oraz modernizację blisko 500 wagonów. Planowany jest również stały wzrost liczby połączeń uruchamianych rocznie przez PKP Intercity w kolejnych latach – ze 120 tysięcy pociągów w 2021 roku do ponad 196 tysięcy w 2030 roku, co stanowi wzrost o 64 proc.

„Naszą ambicją jest dotarcie do jak największej liczby Polaków, również tych mieszkających w miejscowościach, które w przeszłości utraciły połączenie kolejowe z resztą kraju. Ostatnio pociągi Intercity ponownie pojawiły się na stacjach w Hajnówce, Patkowie czy Mordach. Dzięki temu nie tylko na stale zwiększamy liczbę pasażerów i poszerzamy naszą ofertę, ale również wypełniamy społeczną misję przewoźnika narodowego” – podkreślał Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.  

Nowoczesny tabor, wysoki standard podróży oraz wrażliwość na kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego mają skutkować nie tylko umocnieniem pozycji spółki na rynku wewnętrznym, ale też umożliwić ekspansję poza granicami Polski.

„Stale mówi się o tym, że czwarty pakiet kolejowy jest wyzwaniem dla polskich przewoźników. On jest wyzwaniem również dla konkurencji z zagranicy. Potencjał, którym będzie dysponowało PKP Intercity po inwestycjach taborowych pozwoli spółce wykorzystać swoje możliwości w krajach sąsiednich – Czechach, Niemczech czy na Słowacji” – podkreślał Andrzej Adamczyk.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 28.09.2021, 16:09
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ