Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Pandemia przyspieszyła rewolucję cyfrową i wdrażanie rozwiązań technologicznych. Nowe technologie stały się nieodłącznym elementem naszego życia - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas otwarcia kolejnej debaty eksperckiej dotyczącej prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050).
Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 to dokument, w którym zawarte będą najważniejsze wyzwania stojące przed Polską oraz możliwe scenariusze rozwoju na najbliższe trzydzieści lat. KRK 2050 powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
- Z nowymi technologiami wiążą się zarówno szanse, jak i zagrożenia. Adaptacja do świata, w którym tempo powstawania i upowszechniania się nowoczesnych rozwiązań wciąż przyspiesza, stanowi jedno z wyzwań współczesnego świata - podkreślił wiceminister.
Waldemar Buda zwrócił uwagę na rolę centrów transferów wiedzy i technologii i dodał, że umożliwiają one współpracę uniwersytetów i placówek badawczych z sektorem prywatnym, a w konsekwencji - szybsze wprowadzanie nowych technologii wypracowanych na uczelniach na rynek komercyjny.
- Innowacje stanowią bazę dla transformacji gospodarczej, powstawania nowych rynków pracy i kształcenia wyspecjalizowanej kadry pracowników – nadmienił wiceminister i dodał, że liczba innowacji, z których korzystamy na co dzień wzrasta i są one lepiej dostosowane do naszych potrzeb.
Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej podkreślił, że rozwiązania nowej generacji mają szansę stać się katalizatorem zmiany dla wielu regionów Polski, a prace nad zaawansowaną infrastrukturą do przesyłu danych pozwolą wyeliminować białe plamy w dostępie do internetu i kłopoty z przepustowością sieci.
Czym jest Koncepcja Rozwoju Kraju 2050
Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 to długookresowy dokument wizyjny, który będzie kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Koncepcja połączy planowanie społeczno-gospodarcze z przestrzennym.
Celem powstania KRK 2050 jest:
• identyfikacja kluczowych światowych i krajowych trendów kształtujących przyszłość,
• pokazanie najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi mierzy i mierzyć się będzie Polska,
• przedstawienie możliwych scenariuszy rozwojowych,
• rekomendacja strategicznych wyborów w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050.
Przed nami debata „Społeczeństwo i jakość życia”
W ramach prac nad KRK 2050 odbywają się wysłuchania publiczne, którym towarzyszą debaty ekspertów. W środę, 20 października zapraszamy na ostatnią dyskusję i wysłuchanie poświęcone kwestiom społeczeństwa i jakości życia.
Zachęcamy do udziału lub podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Wyślij swoją opinię do nas na adres: krk@mfipr.gov.pl. W tytule mejla wpisz temat debaty. Wszystkie pomysły przeanalizujemy i postaramy się wykorzystać w pracach nad KRK 2050.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ maja/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.10.2021, 13:53 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |