Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Wsparcie innowacji i przedsiębiorczości w przyszłym budżecie UE. 7. Kongres Klastrów Polskich (komunikat)

04.11.2021, 19:35aktualizacja: 04.11.2021, 19:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Rozpoczął się 7. Kongres Klastrów Polskich. Uczestnicy spotkania szukają recepty na powrót na ścieżkę dynamicznego rozwoju gospodarczego. O możliwych formach wsparcia innowacji mówiła podczas otwarcia wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jednym z kół zamachowych gospodarki są szeroko rozumiane innowacje oraz przedsiębiorczość. O konkurencyjności gospodarki w dużym stopniu decyduje to, w jakim zakresie jest ona w stanie generować i rozwijać nowe technologie. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają klastry, tworząc środowisko dla współpracy przedsiębiorstw, instytucji badawczych czy samorządów –rozpoczęła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak zauważyła wiceszefowa w resorcie funduszy i polityki regionalnej firmy działające w klastrach są bardziej innowacyjne niż firmy nie należące do sieci, rejestrują więcej znaków towarowych i ubiegają się o więcej patentów, a także współpracują i eksportują więcej od firm spoza klastrów.

W nowym budżecie UE na lata 2021-2027 na wsparcie innowacyjnej, opartej na pracach B+R gospodarki przeznaczymy prawie 11,4 mld euro, z czego blisko 8 mld euro będzie dostępnych w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. To następca Programu Inteligentny Rozwój – dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to program krajowy, który skierowany będzie do wszystkich przedsiębiorców. W najbliższych latach stanowił będzie źródło wsparcia projektów innowacyjnych, badawczo-rozwojowych, zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki, łączących naukę z biznesem. Oferta dostępna w Programie została tak przygotowana, aby pomóc przedsiębiorcom finansować cały proces B+R+I, wspierać przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju, umożliwiać rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, czy umożliwiać finansowanie projektów wysokiego ryzyka, a także wspierać „zieloną” i cyfrową transformację przedsiębiorstw. Wsparcie w programie będzie udzielane w formie zarówno bezzwrotnych dotacji, jak również w formie instrumentów finansowych oraz mieszanych form wsparcia.

„Nowe programy europejskie na lata 2021-2027. Finansowanie rozwoju, innowacji i odbudowy Polski w nowej perspektywie finansowej i po kryzysie Covid-19” to hasło 7. Kongres Klastrów Polskich, który odbywa się od 4 do 5 listopada.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2021, 19:35
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ