Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Prosty Język – wspólna sprawa (komunikat)

30.11.2021, 12:41aktualizacja: 30.11.2021, 12:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili usłyszeć i odczytać to, co chcemy im przekazać – to fragment Deklaracji na rzecz upraszczania języka. Dziś dołączyły do niej: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, miasto Dąbrowa Górnicza, starostwo powiatowe w Olkuszu.

W uroczystości podczas III Forum Prostego Języka udział wziął minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz dyrektor generalny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) Robert Bartold. Forum odbyło się ze specjalnym udziałem prof. Jerzego Bralczyka, członka Rady Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

"Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej buduje administrację przyjazną obywatelom. Prosty język to jej podstawa. Chcemy, by obywatele dostawali pisma, które są zrozumiałe i przyjazne, pisane z myślą o nich. Dlatego jednym z naszych zadań jest przekładanie nawet trudnych i skomplikowanych informacji na proste i zrozumiałe komunikaty" – powiedział minister Grzegorz Puda.

W 2018 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zainicjowało Forum Prostego Języka i Deklarację na rzecz upraszczania języka. Inicjatywy działają pod hasłem: Prosto i kropka. Z kolei w grudniu 2020 r. Szef Służby Cywilnej podpisał zalecenia, które upowszechniają prosty język.

"Dużym ułatwieniem dla interesantów jest stosowanie prostego języka. Mamy zasady i narzędzia. Zachęcamy, by je stosować" – zachęcał nowych sygnatariuszy minister Grzegorz Puda.

Dyrektor generalny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej ocenił, że zaangażowanie kierownictwa i pracowników ministerstwa jest konieczne dla zmiany komunikacji urzędowej z otoczeniem. "Prosty język jest elementem dostępności. Odpowiada na potrzeby obywateli, odbiorców usług publicznych" – zauważył Robert Bartold.

MFiPR jest prekursorem prostego języka w administracji. Powołaliśmy Zespół prostego języka, który tworzą przedstawiciele biur i departamentów. Stworzyliśmy sieć liderów prostego języka, którzy wprowadzają prosty język w instytucjach systemu Funduszy Europejskich. Wprowadziliśmy szablon prostego i dostępnego pisma.

Dołącz do Deklaracji na rzecz upraszczania języka: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/promocja/prosto-o-funduszach-europejskich-1/deklaracja-na-rzecz-upraszczania-jezyka

Zainteresowane instytucje zapraszamy do kontaktu przez e-mail: prosty.jezyk@mfipr.gov.pl

Poznaj zasady prostego języka: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/promocja/prosto-o-funduszach-europejskich-1/-

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.11.2021, 12:41
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ