Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Program Polska Cyfrowa. Posiedzenia Komitetu Monitorującego (komunikat)

03.12.2021, 13:25aktualizacja: 03.12.2021, 14:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Program Polska Cyfrowa (POPC) może pochwalić się najwyższym poziomem zawartych umów wśród programów krajowych. O tym jak przebiega jego realizacja oraz jak wygląda stanu prac nad przyszłą perspektywą finansową rozmawiano podczas XVII posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Polska Cyfrowa. Obradom przewodniczył wiceminister Jacek Żalek.

- Wartość podpisanych umów na realizację inwestycji w ramach Programu Polska Cyfrowa wynosi 14,8 miliarda złotych. W tej kwocie udział środków europejskich to 10,7 miliarda złotych, czyli 99 procent dostępnej puli - powiedział wiceminister funduszy o polityki regionalnej Jacek Żalek.

Sukces programu

POPC wspiera cyfrowy rozwój Polski. Program stawia sobie za cel upowszechnienie dostępu do szybkiego internetu, rozwój e-administracji oraz cyfrową aktywizację społeczeństwa.

Dzięki już dofinansowanym przedsięwzięciom do 2023 r. w zasięgu szybkiego internetu znajdzie się ponad 2 miliony gospodarstw domowych. Szybki internet, powyżej 100 Mb/s, dotrze do ponad 11 tysięcy placówek oświatowych. Powstanie prawie 120 tysięcy kilometrów nowych sieci. Już dziś środki z programu pozwoliły na zakup komputerów i laptopów dla prawie 4,5 tys. szkół.

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy

Następcą POPC w nowej perspektywie finansowej będzie program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027(FERC). Na jego realizację przeznaczymy 2 miliardy euro. FERC stawia na większy dostęp do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego oraz rozwój usług cyfrowych. Priorytetem programu jest także gospodarka oparta na danych, cyberbezpieczeństwo oraz zaawansowane kompetencje cyfrowe.

Prace nad programem Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 są zaawansowane.

Na przełomie kwietnia i maja 2021 r. odbyły się konsultacje, które pozwoliły na zebranie uwag ze strony partnerów społecznych, gospodarczych, organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego oraz obywateli. Otrzymaliśmy 312 postulatów i uwag. Istotną częścią konsultacji jest wysłuchanie publiczne, które dla FERC odbyło się 13 maja tego roku.

Obecnie projekt programu został skierowany na Komitet do Spraw Europejskich oraz Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji.

Kolejnym etapem procedowania dokumentu będzie przekazanie projektu FERC do akceptacji Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Posiedzenie Komitetu Monitorującego Program Polska Cyfrowa odbyło się 2 grudnia 2021 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2021, 13:25
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ