Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie sytuacją kobiet w Afganistanie

09.02.2022, 10:15aktualizacja: 09.02.2022, 12:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), 2022 Scopes
United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), 2022 Scopes
Warunki życia kobiet w Afganistanie ulegają dalszemu pogorszeniu – alarmuje Parlament Europejski.

Podkomisja Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego zorganizowała Dni Kobiet Afgańskich, aby podnieść świadomość na temat warunków panujących w tym kraju. W wydarzeniu udział wzięły Afganki, a także m.in. przedstawiciele ONZ i Komisji Europejskiej.

Afganistan od dawna jest przedmiotem zainteresowania UE. Po wycofaniu z kraju wojsk amerykańskich i natowskich oraz powrocie talibów do władzy w sierpniu 2021 r. PE wezwał do ewakuacji obywateli Unii i zagrożonych Afgańczyków oraz do ochrony praw człowieka w tym kraju, zwłaszcza praw kobiet.

Jak wskazuje europarlament, większości kobiet uniemożliwiono powrót do pracy, na uniwersytety i do szkół. Talibowie nie przewidują udziału kobiet w rolach przywódczych w Afganistanie i używają zbrojnej siły, by rozpędzić protesty w obronie praw kobiet.

„Dla afgańskich kobiet i dziewcząt [przejęcie władzy przez talibów] oznacza systemowy i brutalny ucisk we wszystkich aspektach życia - podkreśla Evelyn Regner, która była w tym czasie przewodniczącą parlamentarnej Komisji Praw Kobiet. - Na terenach kontrolowanych przez talibów zamknięto uniwersytety dla kobiet, odmawiają dziewczętom dostępu do edukacji, a kobiety są sprzedawane jako niewolnice seksualne" – dodaje.

UE szuka sposobów na pomoc osobom przebywającym na miejscu i na uchodźstwie. Od 2014 r. Afgańczycy są jedną z największych grup ubiegających się o azyl i uchodźców przyjmowanych na terytorium Europy. Tylko w 2021 r. około 600 tys. Afgańczyków zostało wewnętrznie przesiedlonych, z czego 80 proc. stanowiły kobiety i dzieci.

Państwa UE wspólnie ewakuowały 22 tys. Afgańczyków, w tym obrońców praw człowieka, kobiety, dziennikarzy, działaczy społeczeństwa obywatelskiego, funkcjonariuszy policji i organów ścigania, sędziów i pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Na spotkaniu G20 w październiku ub. r. Komisja Europejska ogłosiła pakiet wsparcia dla ludności afgańskiej i krajów sąsiednich w wysokości miliarda euro, mający być odpowiedzią na pilne potrzeby w tym kraju i regionie. UE ma również nadzieję na ustanowienie obecności dyplomatycznej w Kabulu. Ministrowie spraw zagranicznych UE uzgodnili, że UE nawiąże współpracę z talibami, jeśli ci będą przestrzegać praw człowieka, w szczególności praw kobiet, oraz ustanowią pluralistyczny i reprezentatywny rząd tymczasowy.

W oświadczeniu wydanym w sierpniu ub.r. europosłowie wezwali władze Afganistanu do poszanowania podstawowych praw człowieka i osiągnięć ostatnich 20 lat w zakresie praw kobiet i dziewcząt, prawa do edukacji, opieki zdrowotnej oraz rozwoju społecznego i gospodarczego. W przyjętej we wrześniu rezolucji w sprawie sytuacji w Afganistanie Parlament wezwał UE i jej państwa członkowskie do współpracy w zakresie ewakuacji zagrożonych obywateli UE i Afgańczyków oraz utworzenia korytarzy humanitarnych dla afgańskich uchodźców szukających ochrony w krajach sąsiednich. Europosłowie wezwali również do utworzenia specjalnego programu wizowego dla afgańskich kobiet poszukujących ochrony.

W październiku Komisja Praw Kobiet i delegacja ds. stosunków z Afganistanem zorganizowały spotkanie, na którym pięć afgańskich kobiet opowiedziało o sytuacji kobiet pod rządami talibów i o swoich oczekiwaniach wobec UE. Po wysłuchaniu eurodeputowani wydali oświadczenie, w którym podkreślili potrzebę poruszenia kwestii sytuacji afgańskich kobiet i dziewcząt w kontaktach UE z rządem talibów oraz nadania jej priorytetowego znaczenia w działalności europarlamentu.

W ub. roku grupa 11 afgańskich kobiet została nominowana przez Parlament Europejski do Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli, aby uhonorować ich odważną walkę o równość i prawa człowieka.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.02.2022, 10:15
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ