Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Transport morski to podstawa całej globalnej ekonomii – odpowiada za przewóz około 90 proc. produktów. Również dla Polski posiadanie i rozwój portów morskich – na czele z tym największym zlokalizowanym w Gdańsku – ma wręcz strategiczne znaczenie.
„Dostęp do Bałtyku umożliwia nam najtańsze oraz najbardziej efektywne eksportowanie i importowanie niemal wszystkich produktów. Znaczenie portów wzrasta równolegle z rozwojem całej sieci komunikacyjnej Polski – dziś z i do Gdańska prowadzą nowoczesne drogi oraz trakcje kolejowe, umożliwiające transport towarów do najdalszych zakątków Polski, a także krajów z nią sąsiadujących” – mówił Łukasz Greinke.
Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk był jednym z gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 53 miliony ton towarów, które przeszły przez gdańskie nabrzeża w 2021 roku czyni go drugim największym portem na Bałtyku i pierwszym pod względem przeładunku kontenerów. Ten sukces był możliwy dzięki realizacji szeregu inwestycji infrastrukturalnych.
„Przebudowaliśmy blisko 5 kilometrów nabrzeży, zbudowaliśmy nowy układ drogowo-kolejowy, a to nie jest nasze ostatnie słowo. W planach są m.in. kolejne 3 kilometry nowych nabrzeży w porcie wewnętrznym oraz inwestycja naszego największego kontrahenta, czyli rozbudowa DCT - terminala kontenerowego łączącego Azję, Unię Europejską i wschodzące rynki Europy Środkowo-Wschodniej – zaznaczył Łukasz Greinke. – Planujemy również rozbudować bazę Naftoportu oraz stworzyć możliwości do budowy przez Gaz-System pływającego terminala LNG typu FSRU” – dodał.
O tym, jak ważną rolę spełnia Port Gdańsk w zachowaniu niezależności oraz bezpieczeństwa ekonomicznego Polski, a także całego regionu, pokazała agresja Rosji na Ukrainę.
„Dzięki naszym wysiłkom staliśmy się portem pierwszego wyboru dla wielu czeskich i słowackich firm, do których teraz dołączyły ukraińskie. W aktualnej sytuacji geopolitycznej rozbudowa i dobra kondycja Portu Gdańsk staje się jednym ze strategicznych celów całego państwa. Pełnimy dziś nie tylko rolę wielkiego hubu handlowego, ale również odpowiadamy za bezpieczeństwo oraz stabilność tej części Europy” – podkreślił Łukasz Greinke.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-biznesowych w Polsce. W dniach 25 – 27 kwietnia, podczas 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, poruszane są najbardziej aktualne tematy istotne dla rozwoju gospodarki kraju, regionu i całego kontynentu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 27.04.2022, 08:30 |
| Źródło informacji | PAP MediaRoom |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Jak wybrać system do automatyzacji procesów biznesowych dla dużych przedsiębiorstw i korporacji. Poradnik 2026
W 2026 roku cyfrowa transformacja w dużych organizacjach wchodzi w fazę dojrzałą. Decydenci IT i zarządy korporacji nie szukają już doraźnych narzędzi do cyfryzacji, lecz kompleksowych platform Business Process Management, które udźwigną skalę operacyjną gigantów, zachowując przy tym zwinność startupu. Jak wynika z analiz rynkowych, kluczem do sukcesu staje się technologia low-code, a liderem w dostarczaniu bezpiecznych rozwiązań tej klasy dla sektora enterprise jest platforma AMODIT.- 03.12.2025, 14:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Astrafox
-
Image
Eksperci: polski biometan ma wielki potencjał rozwoju i zastosowań, ale początkujący rynek potrzebuje wsparcia PAP
Polska ma jeden z największych w Europie potencjałów do zrównoważonej produkcji biometanu, który szacowany jest na 4 mld m sześc., z opcją na 8 mld m sześc. rocznie, tymczasem w kraju działa tylko jedna biometanownia, a wykorzystanie tego gazu jest symboliczne - wskazali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez DISE Energy. Ich zdaniem bez stabilnych regulacji i wsparcia operacyjnego ze strony państwa potencjał produkcyjny biometanu może zostać zmarnowany - ze stratą dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i skutecznej gospodarki emisjami wielu sektorów gospodarki, a w szczególności polskiego rolnictwa.- 03.12.2025, 14:09
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
The German advertising market is facing another year of stagnation in 2026
The JOM Group’s latest advertising market forecast shows that the continuing economic uncertainty means that companies only have limited growth potential for increasing advertising investments.- 03.12.2025, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ