Newsletter

Nauka i technologie

Europosłowie odwiedzą firmy technologiczne w Dolinie Krzemowej

23.05.2022, 15:49aktualizacja: 24.05.2022, 08:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP/Mateusz Kicka
Fot. PAP/Mateusz Kicka
Delegacja Parlamentu Europejskiego przyleci w poniedziałek do San Francisco, aby przez kolejne dni spotykać się z przedstawicielami największych firm technologicznych w Dolinie Krzemowej.

Europosłowie z Komisji Rynku Wewnętrznego (IMCO) spotkają się z przedstawicielami korporacji takich jak Google, Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp), Apple, Airbnb, eBay, Paypal i Uber, a także władzami lokalnymi i środowiskiem akademickim.

Posłowie mają zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami rynku cyfrowego w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w odniesieniu do rozwoju i wykorzystania handlu elektronicznego, sztucznej inteligencji, ochrony konsumentów, platform internetowych i „gig economy”,czyli angażowania szerokiego grona wykonawców do świadczenia danej usługi, jak w przypadku działalności Ubera czy Airbnb.

Wizyta ma być też okazją do bliższego zapoznania się z amerykańskimi pracami legislacyjnymi dotyczącymi handlu elektronicznego i platform oraz do wymiany poglądów na temat unijnej agendy polityki cyfrowej, w szczególności niedawno uzgodnionych przepisów unijnych dotyczących platform internetowych – Aktu o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act - DMA) i Aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act - DSA). Wizyta ma zostać wykorzystana w bieżących pracach komisji nad jednolitym rynkiem cyfrowym i ochroną konsumentów.

Delegacji przewodniczyć będzie niemiecki europoseł Andreas Schwab (EPL). W jej skład wchodzą ponadto europosłowie: Dita Charanzova (Renew, Czechy), Christel Schaldemose (S&D, Dania), Aleks Agius Saliba (S&D, Malta), Andrea Caroppo (EPL, Włochy), Aleksandra Geese (Zieloni/EFA, Niemcy), Virginie Joron (ID, Francja) i Marion Walsmann (EPL, Niemcy).

Szef delegacji podkreślił, że niedawno uzgodnione w UE przepisy, zapoczątkowują nową erę regulacji technologicznych na całym świecie.

„Akt o rynkach cyfrowych kładzie kres stale rosnącej dominacji firm Big Tech. Od teraz muszą one pokazać, że pozwalają również na uczciwą konkurencję w internecie. Nowe przepisy pomogą w egzekwowaniu tej podstawowej zasady, dzięki czemu Europa zapewnia większą konkurencję, więcej innowacji i większy wybór dla użytkowników” – zaznaczył Schwab.

„Twórcy aplikacji zyskają zupełnie nowe możliwości, małe firmy uzyskają lepszy dostęp do danych istotnych dla biznesu, a rynek reklamy internetowej stanie się bardziej sprawiedliwy” – dodał.

Prawodawcy UE zgodzili się, że największe serwisy komunikacyjne, takie jak WhatsApp, Facebook Messenger czy iMessage, będą musiały otworzyć się i współpracować z mniejszymi platformami komunikacyjnymi.

W świetle brzmienia drugiego aktu - uzgodnionego przez unijne instytucje - dotyczącego usług cyfrowych, media społecznościowe i internetowe platformy handlowe będą musiały podjąć działania mające na celu ochronę swoich użytkowników przed nielegalnymi treściami, towarami i usługami.

Komisja Europejska oraz państwa członkowskie UE będą miały dostęp do algorytmów bardzo dużych platform internetowych. Zakazana ma być reklama ukierunkowana w przypadku danych wrażliwych, np. dotyczących orientacji seksualnej, religii czy pochodzenia etnicznego.

Zanim Parlament Europejski i Rada UE formalnie zatwierdzą uzgodniony tekst regulacji, będzie on musiał zostać sfinalizowany na poziomie technicznym i zweryfikowany przez prawników-lingwistów.

Zarówno europejskie, jak i amerykańskie ramy prawne regulujące działalność rynku cyfrowego mają ponad 20 lat. W przypadku tak dynamicznie rozwijającego się i stale ewoluującego sektora stanowi to kolosalne opóźnienie. Po obu stronach Atlantyku rośnie świadomość naglącej konieczności dokonania głębokich zmian w regulacjach prawnych dotyczących platform internetowych i rynku cyfrowego. Uznaje się, że nadrobienie tego stanowi dla UE oraz USA jedno z najważniejszych wyzwań na najbliższe lata.

Z San Francisco Mateusz Kicka

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.05.2022, 15:49
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii