Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKIŚ: Polsko-ukraińskie rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym (komunikat)

05.09.2022, 18:59aktualizacja: 06.09.2022, 09:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Bezpieczeństwo energetyczne to główny temat rozmowy minister Anny Moskwy z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. Spotkanie odbyło się 5 września 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Ambasador Ukrainy podziękował za dotychczasowe wsparcie resortu klimatu i środowiska od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę m.in. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, synchronizacji Ukrainy z europejską siecią elektroenergetyczną, wsparcia stowarzyszenia Ukrainy z Międzynarodową Agencją Energii, czy też w zakresie ochrony środowiska.

Niezbędne jest kontynuowanie naszego politycznego i militarnego wsparcia dla Ukrainy, aby przywrócić jej integralność terytorialną – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Podczas spotkania omówiono także kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy, podkreślając potrzebę podejmowania takich działań, aby wprowadzone sankcje UE powstrzymywały Rosję przed kontynuowaniem barbarzyńskiej agresji.

Polska jest za tym, aby sankcje były stanowcze i skuteczne. Unia Europejska musi solidarnie działać i sprawnie przeciwstawiać się rosyjskiemu szantażowi energetycznemu – stwierdziła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Jak zaznaczyła, Rosja od wielu lat destabilizowała UE prowadząc agresywną politykę energetyczną. Zdaniem minister, dotykające nas gwałtowne wzrosty cen, niepewność i niedobory na rynku surowców energetycznych wynikają z uzależnienia Europy od Rosji, która wykorzystuje surowce jako środek nacisku na Państwa Członkowskie UE.

Odcięcie się od rosyjskich wpływów skutecznie wpłynie na stabilność energetyczną Europy, a także przyczyni się do stabilizacji cen. To także ważny krok naprzód, który znacznie utrudni rosyjski potencjał finansowania wojny z Ukrainą – zauważyła minister Anna Moskwa.

Minister zapewniła o gotowości do kontynuowania polskiego wsparcia dla Ukrainy i jej integracji energetycznej z rynkiem europejskim. Podkreślono też wspólne zainteresowanie przywróceniem pracy połączenia linii elektroenergetycznej EJ Chmielnicka-Rzeszów na poziomie napięcia 400 kV oraz omówiono aktualny stan prowadzonych prac.

Przebudowa interkonektora poprawi bezpieczną pracę ukraińskiego systemu elektroenergetycznego i jego europejskich odpowiedników, a także umożliwi wymianę energii elektrycznej między Polską a Ukrainą. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby połączenie Rzeszów-Chmielnicka zostało uruchomione jeszcze w tym roku – dodała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.09.2022, 18:59
Źródło informacji MKIŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ