Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Rekordowe Fundusze Europejskie dla Śląskiego – w sumie 5,1 mld euro (komunikat)

07.12.2022, 16:08aktualizacja: 07.12.2022, 16:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- KPRM informuje:

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Zabrzu przekazał dobre informacje dla Śląska. Komisja Europejska zatwierdziła Fundusze Europejskie dla tego regionu na najbliższe lata. Śląsk otrzyma rekordowe 5,1 mld euro. W tej puli, przydzielono aż 2,2 mld euro na transformację energetyczną z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. To gwarancja nowoczesnego i odpowiedzialnego rozwoju, na którym skorzystają mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządy z regionu.

Transformacja Śląska

W ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego w perspektywie 2021-2027, woj. śląskie będzie dysponowało środkami w wysokości 5,14 mld euro do wykorzystania na rozwój regionu, w tym

2,09 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,

0,83 mld z Europejskiego Funduszu Społecznego+ oraz

2,22 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

To ogromne środki, które pozwolą na dalszą modernizację Śląska, wyrównanie szans i otwarcie nowych możliwości na przyszłość.

– Ja głęboko wierzę w to, że Śląsk może być lokomotywą polskiego przemysłu, lokomotywą polskiej gospodarki. Ale żeby ta lokomotywa mogła się rozpędzić - musi zostać zmodernizowana. Musi się przekształcić - tak jak przekształca się współczesna gospodarka – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Przyszłość to odpowiedzialny i sprawiedliwy rozwój

Fundusze dla Śląskiego pozwalają na realizację projektów z obszarów wsparcia, takich jak:

klimat, środowisko i energetyka,

instrumenty terytorialne,

transport, przedsiębiorczość,

infrastruktura: edukacyjna, społeczna, zdrowotna oraz

kultura i turystyka.

Zatwierdzone fundusze umożliwią także dofinansowanie przedsięwzięć w ramach transformacji energetycznej i przemysłowej regionu. Śląsk otrzymał największy przydział z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji wynoszący 2,2 mld euro do wykorzystania na działania łagodzące skutki transformacji energetycznej. To największy pojedynczy przydział tego funduszu na region węglowy w całej Unii Europejskiej.

Programy regionalne Funduszy Europejskich

Programy regionalne są jednym z istotnych źródeł, które wspierają realizację celów strategii rozwoju województwa. Tą drogą zmierzamy do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej mieszkańców i regionu.

Polska otrzymała łącznie na lata 2021-2027 aż 33,5 mld euro na programy regionalne z Funduszy Europejskich. W poprzednich latach 2014-2020 było to 31,3 mld euro.

– To jest rekordowa pula środków, która jest potrzebna dla wszystkich samorządowców, przedsiębiorców, wszystkich państwa, którzy wiecie doskonale najlepiej, jak w waszych miastach, waszych powiatach, gminach proces transformacji powinien wyglądać – zaznaczył premier.

Wszystkie 16 programów regionalnych dla Polski na perspektywę 2021-2027 zostało już zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

Tworzymy ramy finansowe do dalszych inwestycji

Śląsk od przeszło 100 lat jest sercem przemysłowym naszego kraju. To tu spotykają się surowce i technologia z kreatywnością i pracowitością ludzi. Dzisiaj widzimy, że ten rozwój idzie w kierunku nowoczesności i ten kierunek zabezpieczamy finansowo na najbliższe lata – zarówno z Funduszy Europejskich jak i, przede wszystkim, z naszego budżetu państwa.

– To tylko zarysowanie pewnych ram finansowych - tego, co będziemy mogli zrealizować z inwestycji pod flagą polską, biało-czerwoną, ale także ze wsparciem ze środków unijnych – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.12.2022, 16:08
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ