Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Sport jest całym moim życiem - trenuję od 28 lat. Dzięki bieganiu zwiedziłam świat, poznałam smak wygranej, ale też porażki. Sport pozwala mi ciągle się rozwijać, realizować swoje cele i marzenia” - mówiła podczas spotkania promującego książki w Centrum Olimpijskim Barbara Bieganowska-Zając - biegaczka, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska, stypendystka programu Team100.
Program ma na celu wspieranie młodych, utalentowanych sportowców - poprzez stypendia, które pozwalają im łączyć sport z nauką i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Publikacja Instytutu Łukasiewicza zawiera 16 historii beneficjentów programu Team100. Kolejnym z nich jest Kajetan Duszyński. „Do dzisiaj tak naprawdę nie mogę uwierzyć w to, że zdobyłem olimpijskie złoto, wciąż się przyzwyczajam do swojego sukcesu. Nie spodziewałem się go, ale już zdążyłem się zaadaptować do nowej sytuacji: niedawno jeździłem tramwajem na politechnikę, a chwilę później udzielam wywiadów mediom” - mówił mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4×400 m z Tokio (2020).
Podczas spotkania w Centrum Olimpijskim zaprezentowano także książkę „Wielkie tradycje polskiego sportu: do biegu, gotowi…”. Publikacja to opowieść o najwybitniejszych biegaczach w historii Polski. Książka opowiada o wielkich sportowych osobowościach na tle losów całego narodu: od zmagań o niepodległość i rozkwit kultury fizycznej w Drugiej Rzeczypospolitej, przez tragedię II wojny światowej i ciemny okres komunizmu - rozświetlany sukcesami wybitnych zawodników, po ostatnie dekady wypełnione radością z osiągnięć polskiej lekkoatletyki. Jest to barwna opowieść o ludziach i czasach, w których przyszło im walczyć o sportowe laury - o biało-czerwonej sztafecie, która nie ma końca!
„Wspomnienia i życiorysy przedwojennych sportowców są dla mnie pasjonujące. Poznałam w 1964 r. Stanisławę Walasiewiczównę, genialną biegaczkę. To było ogromne przeżycie” - wspominała, nawiązując do sztafety pokoleń, Teresa Sukniewicz-Kleiber - olimpijka z Meksyku (1968), brązowa medalistka mistrzostw Europy.
Podczas spotkania podkreślała, jak wiele zawdzięcza sportowi.
„W ponurych czasach komunizmu zwiedzaliśmy cały świat, mogliśmy kupować za granicą ubrania, których w Polsce nie było. Jeździliśmy na obozy do Włoch - tam na drzewach rosły pomarańcze! Dla nas to było wtedy coś nieprawdopodobnego. Sport daje niezwykle dużo - to szkoła życia, charakteru” - tłumaczyła biegaczka.
„Chciałbym podziękować Instytutowi Łukasiewicza za obie inicjatywy. Książki przybliżają ludzi sportu, ich rolę w historii i budowaniu dumy narodowej” - podkreślił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
„Ubolewam, że historia sportu nie istnieje w ośrodkach akademickich. Dlatego cudowne jest to, co robi Instytut Łukasiewicza. Promowanie i popularyzowanie dziejów sportu ma ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń i pamięci historycznej” - zauważył dr hab. Robert Gawkowski, historyk sportu i konsultant merytoryczny publikacji.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. gen. broni Władysława Andersa w Warszawie.
Bezpłatne egzemplarze obu książek trafiły do uczniów liceów ogólnokształcących o profilu sportowym - przede wszystkim szkół mistrzostwa sportowego - oraz klubów sportowych w całej Polsce. Publikacje są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Źródło informacji: Instytut Łukasiewicza
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 19.12.2022, 14:41 |
| Źródło informacji | Instytut Łukasiewicza |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Już 28 stycznia 2026 r. (środa) polska premiera „Dziennika więźnia” Nicolasa Sarkozy’ego - niezwykłej pamiętnikarskiej relacji z pobytu w więzieniu
28 stycznia 2026 r. na polskim rynku pojawi się książka „Dziennik więźnia”. To osobiste zapiski byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, które powstały podczas jego osadzenia w paryskim więzieniu La Santé. Polskie wydanie ukazuje się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga / Post Factum i już budzi duże zainteresowanie czytelników.- 27.01.2026, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Wydawnictwo Sonia Draga
-
Image
„Na polu minowym przeszłości” - refleksje o historii i dialogu polsko-ukraińskim
„Na polu minowym przeszłości” autorstwa Dariusza Sirko to osobisty esej popularyzatorski poświęcony relacjom polsko-ukraińskim. Publikacja łączy fakty historyczne z refleksją autora i stanowi próbę przystępnego przedstawienia zagadnień związanych ze wspólną przeszłością Polski i Ukrainy.- 27.01.2026, 12:16
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: BookPlan
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ