Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
"Ten program przyczyni się do zwiększenia potencjału polskich firm w obszarze badań, innowacji i wykorzystania zaawansowanych technologii, a także do przyspieszenia transformacji cyfrowej i w kierunku przemysłu 4.0 oraz zielonej przedsiębiorczości" - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, rozpoczynając pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego FENG 2021-2027.
Prace nad koncepcją Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG 2021-2027) rozpoczęły się w 2020 r. Brali w nich udział przedsiębiorcy i pracownicy administracji publicznej oraz przedstawiciele świata nauki. W 2021 r. projekt tego programu został przyjęty przez Radę Ministrów.
"Program FENG 2021-2027 był jednym z pierwszych programów, które zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Do Polski trafiły już pierwsze zaliczki na jego realizację. Mam nadzieje, że jeszcze w I kwartale 2023 r. będziemy mogli ogłosić pierwsze konkursy. Środki z FENG zostaną wykorzystane do wzmocnienia i rozwoju współpracy między światem nauki i biznesu, a tym samym przyczynią się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki" – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG 2021-2027), w którym oprócz ekspertów i wiceszefa MFiPR uczestniczyła też m. in. dyrektor ds. wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Emma Toledano Laredo, przyjęto kryteria wyboru projektów dla:
- Ścieżki SMART - flagowego, eksperymentalnego i zupełnie nowego konkursu na wsparcie projektów B+R+I, na który przeznaczamy prawie połowę wszystkich środków dostępnych na Program – to prawie połowa całego budżetu FENG (4,36 mld euro). Konkursy będą skierowane do wszystkich przedsiębiorców i będą realizowane w formie wsparcia modułowego. To przedsiębiorca będzie decydował, co i w jakim zakresie chce w ramach projektu realizować – obowiązkowy będzie tylko moduł B+R lub wdrożenie B+R, poza tym decyzja czy chce wspierać rozwój kompetencji, rozwiązania cyfrowe, infrastrukturę B+R, zielone rozwiązania czy internacjonalizację będzie należeć do przedsiębiorcy.
- działań wspierających centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej Inteligencji, europejskich hubów cyfrowych oraz projektów z zakresu technik wodorowych („IPCEI” w ramach 2. Priorytetu FENG „Środowisko sprzyjające innowacjom”, dla działania „IPCEI wodorowy” w ramach 3. Priorytetu FENG „Zazielenienie przedsiębiorstw”, Kryteria wyboru projektów dla działania „Współfinansowanie działań EDIH”, w ramach 2. Priorytetu FENG „Środowisko sprzyjające innowacjom”, Kryteria wyboru projektów dla działania „Współfinansowanie działań TEF AI”, w ramach 2. Priorytetu FENG „Środowisko sprzyjające innowacjom”).
Powołano również grupy robocze włączające partnerów społecznych i instytucjonalnych w proces opracowywania kryteriów wyboru projektów kolejnych konkursów oraz mocniej angażujących ich w proces programowania, promocji, realizacji, monitoringu i ewaluacji programu FENG 2021-2027.
Największy unijny program na innowacje
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG 2021-2027) to 7,9 mld euro, które zostaną przeznaczone na badania, rozwój i innowacje. Jego adresatami są głównie przedsiębiorcy oraz instytucje z sektora nauki. Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone już w I kwartale 2023 r.
Główne celem programu to: wsparcie całego procesu B+R+I, wsparcie przedsiębiorstw na każdym etapie rozwoju, współpraca z biznesem, koncentracja na KIS, transformacja cyfrowa
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
ewes/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.01.2023, 18:35 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |