Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: Oficjalne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (komunikat)

05.04.2023, 19:47aktualizacja: 06.04.2023, 11:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Omówiono bieżące tematy dwustronne oraz kwestie związane z bezpieczeństwem i trwającą agresją rosyjską na Ukrainę. Podpisano 3 dokumenty o zakupie polskiego sprzętu wojskowego, produkcji amunicji i odbudowie zniszczeń wojennych. Szef polskiego rządu rozmawiał również o tranzycie zboża z Ukrainy oraz dalszej integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Wsparcie i współpraca to dzisiaj główne osie przyjaźni polsko-ukraińskiej

Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie omówili wiele ważnych kwestii dwustronnych oraz spraw bieżących dotyczących wsparcia Ukrainy w walce o wolność. Rozmowy dotyczyły także wspólnych przedsięwzięć i inicjatyw między naszymi krajami.

Jednym z ważnych tematów spotkania było zaangażowanie polskich firm w odbudowę zniszczeń wojennych. Podpisano dokument stanowiący fundament do pogłębiania dalszej współpracy - „Memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy“.

– Jeden z tematów to przyszła odbudowa Ukrainy. Już setki polskich firm są gotowe do tej odbudowy. Podpisaliśmy dzisiaj już pierwsze umowy w tym zakresie. To też niezwykle ważne – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że podczas rozmów między politykami, poruszono także kwestie historyczne, kwestię tranzytu ukraińskiego zboża do krajów trzecich oraz dalsze etapy w kierunku akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

– Wiemy, że w momencie jak Ukraina będzie w NATO, także my będziemy jeszcze bardziej bezpieczni. Z tego miejsca mówię do Unii Europejskiej: Europo, miejsce bohaterskiego narodu ukraińskiego jest w NATO, jest w Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie militarne i zakup polskiego sprzętu

Politycy dyskutowali o możliwości dalszego wsparcia Ukrainy w walce o wolność i bezpieczeństwo Europy. Od początku rosyjskiej inwazji, przekazaliśmy znaczące ilości ciężkiego sprzętu – w tym postsowieckie czołgi i samoloty, ale także czołgi Leopard 2. Jesteśmy dziś otwarci na zakup polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę.

W ostatnim czasie, Ukraina złożyła w Polsce zamówienia na znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji – armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak. Jest to duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Dziś, podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podpisano list intencyjny dotyczący zakupów przez Ukrainę sprzętu obronnego polskiej produkcji oraz dokument o kontynuacji współpracy między dwiema strategicznymi firmami zbrojeniowymi.

– Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach. Trzeba to podkreślić, że ta broń, którą do tej pory przekazaliśmy - także ta, którą sprzedajemy, jak Rosomaki, które stoją tutaj za nami - to jest też broń, która w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenia armii ukraińskiej - bo już stanowi bardzo ważną część uzbrojenia armii polskiej – powiedział premier.

Kluczowa rola Polski w pomocy międzynarodowej

Polska stała się miejscem schronienia dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed brutalną agresją rosyjską na ich kraj, zostali przyjęci z otwartymi ramionami w naszym kraju. Jesteśmy również jednym z najbardziej zaangażowanych krajów we wsparcie humanitarne i wojskowe. Stworzyliśmy także w naszym kraju główny hub logistyczny dla międzynarodowego wsparcia – rola Polski we wsparciu Ukrainy jest kluczowa, a Polacy są dziś przykładem solidarności i wsparcia.

– Kiedy rosyjskie czołgi ruszyły na Ukrainę, my uruchomiliśmy dostawy pomocy humanitarnej i dostawy broni. Kiedy miliony ukraińskich kobiet i dzieci uciekały przed brutalną rosyjską przemocą, otworzyliśmy nasze bramy, nasze domy i pomogliśmy w tamtej tragedii – podkreślił szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o polskiej inicjatywie odszukiwania porwanych przez Rosję ukraińskich dzieci, którą koordynujemy z Komisją Europejską. Przyjął także podziękowania od prezydenta Ukrainy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski z oficjalną wizytą w Polsce

Spotkanie z szefem polskiego rządu z prezydentem Ukrainy było jednym z głównych punktów oficjalnej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Spotkał się on również z Prezydentem RP, który odznaczył go Orderem Orła Białego. Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie od czasu zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. Ostatnie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Zełenskim odbyło się w Kijowie, 24 lutego 2023 r., w rocznicę rosyjskiej inwazji.

– 24 lutego było dla nas jasne, że rozpoczęła się nowa epoka: początek końca rosyjskiego imperializmu, rosyjskiego kolonializmu i nowe otwarcie polsko-ukraińskiego rozdziału oparte o prawdę i współpracę. Ta potworna wojna zbliżyła nasze narody do siebie, a nasza przyjaźń będzie fundamentem bezpieczeństwa Europy Środkowej na wiele dziesięcioleci a może nawet dłużej – podsumował szef polskiego rządu.

Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce odbyła się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.04.2023, 19:47
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ