Newsletter

Polityka i społeczeństwo

38 polskich partnerów realizuje projekty z pierwszego naboru do Interreg Europa 2021-2027

12.04.2023, 15:00aktualizacja: 12.04.2023, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Źródło: EC - Audiovisual Service
Źródło: EC - Audiovisual Service
38 polskich partnerów i trzy polskie instytucje jako partnerzy wiodący - rozpoczęła się realizacja projektów wyłonionych w pierwszym naborze do Interreg Europa 2021-2027.

Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Wspólny Sekretariat Interreg Europa zakończył negocjacje warunków z partnerami wiodącymi projektów zatwierdzonych warunkowo 13 grudnia 2022 roku w wyniku rozstrzygnięcia pierwszego naboru wniosków (nabór trwał od 5 kwietnia do 31 maja 2022 roku).

Wszystkie projekty spełniły warunki nałożone przez międzynarodowy Komitet Monitorujący i z dniem 1 marca 2023 roku rozpoczęła się ich realizacja.

W zatwierdzonych projektach uczestniczy 38 polskich partnerów, którzy łącznie dysponują kwotą niemal 5,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Trzy polskie instytucje pełnią rolę partnerów wiodących (koordynują cały projekt):

- Miasto Nowy Dwór Mazowiecki - lider projektu InterRevita na temat strategii rewitalizacji. Partnerami są instytucje z Włoch, Hiszpanii, Belgii, Litwy i Łotwy. W projekcie uczestniczy także w charakterze partnera doradczego Fundacja Ochrony Krajobrazu z Jeleniej Góry. Łączny budżet projektu wynosi 1,4 mln euro.

- Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. - lider projektu SIRM na temat integracji społeczno-ekonomicznej migrantów i uchodźców. Partnerami są instytucje z Irlandii, Holandii, Rumunii, Słowacji, Litwy i Chorwacji. W projekcie uczestniczy także drugi partner z Polski - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Łączny budżet projektu wynosi 1,6 mln euro.

- Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego - lider projekt CARES na temat teleopieki dla osób starszych. Partnerami są instytucje z Francji, Austrii, Danii, Szwecji, Włoch, Hiszpani i Chorwacji. Łączny budżet projektu wynosi 1,5 mln euro.

Program Interreg Europa 2021-2027 jest kontynuacją programu Interreg Europa 2014-2020. W założeniu wspiera on wymianę doświadczeń, nowatorskie rozwiązania i budowę potencjału instytucji uczestniczących w przygotowaniu i realizacji polityk rozwoju regionalnego, w tym programów celu Inwestycje na rzecz zatrudnienia i wzrostu. Budżet programu to blisko 380 mln euro. 

Beneficjentami programu mogą być: władze centralne, samorządowe szczebla regionalnego i lokalnego, podmioty prawa publicznego (np. publiczne uczelnie, instytuty itp.), prywatne podmioty non-profit z osobowością prawną (np. izby, fundacje itp.).

Dofinansowanie w postaci refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych wynosi 80 proc. dla podmiotów publicznych i 70 proc. dla prywatnych.

Obecnie w programie Interreg Europa 2021-2027 trwa drugi nabór. Wnioski o dofinansowanie można składać do 9 czerwca 2023 roku.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2023, 15:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ