Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Arkadiusz Mularczyk spotkał się z delegacją Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej w Bundestagu (komunikat)

14.04.2023, 14:41aktualizacja: 14.04.2023, 14:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W dniu 13 bm. Arkadiusz Mularczyk, Sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ, Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945 spotkał się z delegacją Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej w Bundestagu. W spotkaniu uczestniczyli Paul Ziemiak (CDU) - Przewodniczący Grupy (CDU), Axel Schaefer (SPD), pani Nyke Slawik (Zieloni), Joachim Wundrak (AfD). Minister podkreślił, że liczy na to, iż spotkanie zapoczątkuje dialog polsko-niemiecki także w kwestii odszkodowań. Niemcy mają ważne znaczenie polityczne i gospodarcze dla Polski i należy rozmawiać o sprawach, które dzielą społeczeństwa i rządy. Do problemów należą m.in. kwestia niewypłaconych przez Niemcy Polsce a należnych na mocy prawa międzynarodowego reparacji za zniszczenia w II w. św., nauczanie j. polskiego w Niemczech, upamiętnienie polskich ofiar II w. św. w formie pomnika w Berlinie.

W kwestii odszkodowań delegacja niemiecka została poinformowana, że raport nie jest krótkotrwałym elementem kampanii wyborczej, ale przemyślanym efektem 5 lat pracy zespołu ekspertów polskich, którzy wyliczyli w konserwatywny ekonomicznie sposób konkretne straty Polski, przeliczone z poszczególnych działów gospodarki narodowej, strat ludzkich i finansowych oraz dóbr kultury. Minister wspomniał, że część strat jest bardzo łatwa do restytucji jak dobra kultury i sztuki znajdujące się w posiadaniu niemieckich obywateli do dziś. Mienie polskich obywateli było w systematyczny sposób wywożone do Niemiec i tam rozdystrybuowane wśród obywateli III Rzeszy. W dyskusji, która się wywiązała w związku z grabieżą mienia polskiego przez wojsko i oddziały niemieckie Minister Mularczyk wskazał na stosunkową prostą do wyrównania krzywdę – na kontach banków niemieckich znajdują się aktywa polskich obywateli, do dnia dzisiejszego nie zwrócone właścicielom. Podobnie jest z dziełami sztuki. Nie do przyjęcia jest fakt prawny w RFN, który umożliwia zawłaszczenie poprzez zasiedzenie skradzionych dóbr sztuki po 30 latach. To ewidentny brak praworządności w świetle norm europejskich. A zapis taki służy tym, którzy ograbili Polskę z obrazów, rzeźb, wartościowych manuskryptów i innych dzieł sztuki.

Minister podkreślił, że prawo międzynarodowe a nie tylko moralne względy są po stronie polskiej. Sprawa nie jest zamknięta. Pełnomocnik będzie kontynuował podjęte działania na rzecz pozyskania odszkodowań na poziomie krajowym i międzynarodowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wni/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.04.2023, 14:41
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ