Newsletter

Aplikacja mobilna „Listy Chopina”

17.05.2023, 15:12aktualizacja: 17.05.2023, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

NIFC (1)
NIFC (1)
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza do pobrania bezpłatnej aplikacji „Listy Chopina” – to kompletna korespondencja kompozytora, listy napisane przez artystę i do niego adresowane. Fryderyk Chopin, George Sand, Stefan Witwicki, ks. Antoni Radziwiłł, Józef Elsner, Adam Mickiewicz i inni we wspaniałych kreacjach aktorskich: Zbigniewa Zamachowskiego, Danuty Stenki, Karoliny Gruszki, Jana Englerta, Grażyny Barszczewskiej, Jacka Rozenka, Joanny Szczepkowskiej i Grzegorza Martyny.

W aplikacji listów można słuchać chronologicznie, ale także ustalać kolejność samemu, skorzystać z przygotowanych tematycznych playlist i tworzyć własne. Zwięzłe i przystępne opisy wszystkich „aktorów” korespondencji i miejsc, w jakich przebywali, pozwalają na zapoznanie się z kontekstem historycznym i geograficznym.

Lista nagrań jest sukcesywnie poszerzana. W lutym wprowadzono korespondencję Chopina z lat młodzieńczych – od laurki dla ojca od 6-letniego kompozytora do ostatnich zapisków obiecującego wirtuoza fortepianu przed dotarciem do Paryża jesienią 1831 roku.

Od maja można natomiast posłuchać nagrań również z pierwszego okresu paryskiej kariery młodego pianisty – początki międzynarodowej sławy oraz nawiązywanie relacji z paryskimi artystami: Auguste’em Franchomme’em, Franzem Lisztem czy Ernestem Legouvé. Kolejne nagrania zostaną opublikowane w aplikacji już w pierwszej połowie czerwca.

Aplikacja do pobrania na Google Play oraz w App Store.

nifc.pl

Źródło informacji: NIFC

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.05.2023, 15:12
Źródło informacji NIFC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ