Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Dworski park w Kroczewie odzyskał dawny blask

26.06.2023, 14:16aktualizacja: 26.06.2023, 14:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.: MWKZ
Fot.: MWKZ
„Ożywienie potencjału turystycznego gminy Załuski poprzez poprawę walorów użytkowych parku podworskiego w Kroczewie” - pod tą oficjalną nazwą zadania, które trafiło do unijnej mapy dotacji, kryje się modernizacja 8-hektarowego terenu w mazowieckiej gminie Załuski.

Ten cenny pod względem kulturowym i przyrodniczym obszar od wielu lat pozostawał zaniedbany. Park podworski w Kroczewie powstał w drugiej połowie XIX wieku. Niegdyś wspaniały dwór, wraz z rozległym terenem był własnością rodziny Czarnowskich herbu Grabie. Właściciele utworzyli wokół zabudowań nizinny park krajobrazowy, wykorzystując niewielkie różnice terenu. Cennym uzupełnieniem były dwa stawy oraz łączący je stumetrowy kanał. Dwór i zabudowania gospodarcze w czasie wojny wysadzili Niemcy, a po wojnie park został ustawowo pozbawiony właścicieli, co powodowało jego powolną degradację. Przez pewien czas terenem dysponowało wojsko; w 2016 roku właścicielem nieruchomości została gmina Załuski. Od 1980 roku park jest w rejestrze zabytków.

W modernizacji terenu pomogły Fundusze Europejskie. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 do gminy Załuski trafiło 939 tys. zł, czyli połowa środków niezbędnych dla przywrócenia parkowi dawnej świetności. Cały teren poddano rekultywacji, posadzono nowe drzewa i krzewy, powstały nowe alejki i ścieżki dla rowerzystów, pomosty i kaskady wodne. Wszystko zgodnie z archiwalną dokumentacją, by zachować unikalny charakter podworskiego parku. Od kilku miesięcy obiekt służy mieszkańcom Kroczewa, całej gminy Załuski oraz turystom. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.06.2023, 14:16
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ