Pobierz materiał i Publikuj za darmo
O pierwszym naborze w ramach programu FEnIKS poinformowały w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
W ramach naboru wspierane będą inwestycje mające na celu wzmocnienie wpływu kultury i zrównoważonej turystyki na rozwój gospodarczy. O dofinansowanie można się ubiegać na dwa rodzaje projektów: rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej) oraz na ochronę i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego.
Efektem projektów z pierwszego obszaru ma być nowoczesna infrastruktura kultury, sprzyjająca aktywnemu uczestnictwu w kulturze oraz życiu społecznym. Nabór sfinansuje inwestycje zapewniające komfort użytkownikom oraz bezpieczne warunki korzystania z oferty kulturalnej i edukacyjnej. Ważnym aspektem będzie eliminacja barier w dostępie do kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami. W ramach naboru dofinansowane zostaną również obiekty istotne dla lokalnych społeczności. Wsparcie będzie można przeznaczyć zarówno na edukację kulturalną, jak i usuwanie barier, w tym architektonicznych.
Drugi obszar skupia się na podniesieniu atrakcyjności najcenniejszych zabytków, wzmocnieniu ich roli w społeczeństwie, poprzez lepsze dostosowanie do obsługi ruchu turystycznego. Naborem zostaną również objęte nowoczesne technologie sprzyjające lepszej prezentacji oferty danego obiektu. Projekt realizowany w ramach tego obszaru nie może stanowić pojedynczego działania, ale być częścią większego przedsięwzięcia związanego z rozwojem gospodarczym, włączeniem społecznym, innowacjami społecznymi w sakli kraju, regionu lub lokalnej.
Pierwszy nabór wniosków w ramach FEnIKS
W ramach programu FEnIKS sektor kultury uzyskał wsparcie w wysokości 600 mln euro. Pula środków do podziału w pierwszym naborze wniosków wynosi 400 mln zł. Nabór rozpocznie się 1 sierpnia i będzie trwał do 29 września br.
Do złożenia wniosku uprawnieni są:
- państwowe instytucje kultury,
- instytucje kultury współprowadzone przez administrację rządową,
- instytucje kultury posiadające zbiory wchodzące w zakres Narodowego Zasobu Bibliotecznego, wymienione w załączniku do Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz.U.2021 poz. 1308),
- publiczne szkoły artystyczne lub publiczne uczelnie artystyczne,
- podmioty zarządzające obiektami wpisanymi imiennie na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP lub zarządzające obiektami posiadającymi tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Jak wskazują organizatorzy, w przypadku projektów dotyczących obiektów znajdujących się w granicach wpisów obszarowych na listę UNESCO lub Pomników Historii Prezydenta RP na zasadzie wyjątku beneficjentami mogą być również: jednostki samorządu terytorialnego na rzecz samorządowych instytucji kultury, samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe.
Szczegółowe informacje, w tym regulamin wyboru projektów wraz z załącznikami, są dostępne TUTAJ.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.07.2023, 17:01 |
Źródło informacji | Serwis Samorządowy PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |