Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKIŚ: Program Czyste Powietrze po zmianach dynamicznie przyśpieszył - ponad 100 tysięcy chętnych tylko w tym roku (komunikat)

05.07.2023, 12:18aktualizacja: 05.07.2023, 12:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

W pierwszym półroczu 2023 roku Polacy złożyli 101 173 wnioski w programie Czyste Powietrze. W całym 2022 roku wniosków było 158 tysięcy. Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem dzięki zmianom, które rząd wprowadził w styczniu tego roku. Umożliwiają one skorzystanie z dotacji nawet do 136 200 złotych na remont i termomodernizację domu.

Na Mazowszu Południowym w pierwszej połowie bieżącego roku jest o 57% więcej złożonych wniosków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stało się to między innymi dzięki ułatwieniom wprowadzonym w programie, które w lipcu ubiegłego roku zapowiedziała w Radomiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Program Czyste Powietrze pozwala na wymianę źródła ciepła z węglowego na bardziej ekologiczne oraz na kompleksową termomodernizację domu.

- Wakacje to czas odpoczynku, ale w wielu polskich domach trwają remonty. Skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny. Takie możliwości oferuje program Czyste Powietrze. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości skorzystało z niego już ponad 635 tysięcy polskich rodzin – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

W tym roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynie rekordowa liczba wniosków. Największe zainteresowanie programem obserwujemy w województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Na przykład na Podkarpaciu za cały ubiegły rok złożono 7861 wniosków w programie Czyste Powietrze, a w tym roku już 7181.

Na Mazowszu Południowym także obserwujemy duże zainteresowanie wymianą pieca węglowego i dociepleniem domu. Do 30 czerwca tego roku w programie Czyste Powietrze złożono 2283 wnioski, a za cały 2022 rok 2908 wniosków. Największy wzrost zainteresowania nową wersją programu jest w powiatach grójeckim, białobrzeskim i zwoleńskim. Liczbowo najwięcej wniosków w tym roku złożyli mieszkańcy powiatu radomskiego, bo aż 676.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.07.2023, 12:18
Źródło informacji MKIŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ