Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Senatu informuje:
Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji 6 lipca br. opowiedziały się za odrzuceniem ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022 oraz niektórych innych ustaw. Jak wyjaśnił przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski, prezydencka nowelizacja nie poprawia ustawy w całości, nie koryguje bowiem wszystkich jej niekonstytucyjnych przepisów. Senator Kwiatkowski będzie sprawozdawcą ustawy na posiedzeniu Senatu.
W trakcie posiedzenia senator Stanisław Gawłowski zgłosił wniosek o zwrócenie się do Kancelarii Prezydenta RP o udostępnienie opinii, w oparciu o które Prezydent Andrzej Duda podejmował decyzję o podpisaniu ustawy o komisji, a następnie o podjęciu inicjatywy ustawodawczej ją nowelizującej.
Biuro Legislacyjne Senatu wyraziło następującą opinię na temat nowelizacji: „Nowela – sama w sobie – nie budzi zastrzeżeń natury techniczno- legislacyjnej. Mimo zmian nią wprowadzanych, nowelizowana ustawa o Komisji nadal pozostanie dotknięta licznymi wadami dewastującymi porządek prawny Rzeczypospolitej. Powinna więc ona zostać wyeliminowana z polskiego porządku prawnego w całości. Zmierzająca ku temu poprawka Senatu wykraczałaby jednak poza konstytucyjnie dopuszczalny zakres, stanowiąc obejście przepisów o trybie prac nad projektem ustawy w Sejmie oraz o senackiej inicjatywie ustawodawczej”.
Do ustawy zostały przygotowane liczne opinie legislacyjne, które negatywnie oceniały różne aspekty proponowanych rozwiązań prawnych. Ich autorami byli m.in. prof. Teresa Gardocka, Uniwersytet SWPS, prof. Marcin Matczak, Uniwersytet Warszawski, prof. Ryszard Piotrowski, Uniwersytet Warszawski, prof. Artur Nowak-Far, Szkoła Główna Handlowa, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Opinie przedstawił na posiedzeniu prof. Marek Chmaj, przewodniczący Zespołu Doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa przy Marszałku Senatu X kadencji, dr Hanna Machińska, w latach 2017–2022 zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, prof. Mirosław Wyrzykowski, Instytut Spraw Publicznych. Z opinii tych wynika, że nowelizacja „ma zamydlić ludziom oczy”, nie zmieniając sensu samej ustawy i że jest klasycznym przykładem odwracania uwagi. Wskazano też nie tylko na jej niezgodność z Konstytucją, ale także na niezgodność z prawem unijnym (w tym z Kartą Praw Podstawowych i Europejską Konwencją Praw Człowieka).
Prezydencka nowelizacja, którą przedstawiła Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zmierza do zniesienia możliwości stosowania przez Komisję do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 środków zaradczych wskazanych w ustawie, zmiany trybu odwoławczego od decyzji Komisji z sądów administracyjnych na sądy powszechne (apelacja) oraz wykluczenia możliwości pełnienia funkcji członka komisji przez posła lub senatora. Znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ amk/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.07.2023, 15:01 |
Źródło informacji | Centrum Informacyjne Senatu |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |