Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS:Marszałek Senatu RP wraz z delegacją zakończył oficjalną wizytę w Berlinie (komunikat)

10.07.2023, 09:51aktualizacja: 10.07.2023, 09:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że wojna w Ukrainie i perspektywy po jej zakończeniu, upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie, wsparcie dla nauki języka polskiego w Niemczech to główne tematy rozmów zakończonej 7 lipca br. oficjalnej wizyty Marszałka Senatu i delegacji w Republice Federalnej Niemiec.

Wizyta w Berlinie odbywała się na zaproszenie Przewodniczącego Bundesratu Petera Tschentschera.

W skład senackiej delegacji wchodzili: przewodniczący Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej senator Beniamin Godyla, jej wiceprzewodnicząca senator Halina Bieda oraz członek grupy - senator Jacek Włosowicz.

Marszałek tego dnia spotkał się z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, z którym rozmawiał o współpracy dwustronnej, o kwestiach związanych z wojną w Ukrainie, o problemach z praworządnością w Polsce i o migracjach. Po spotkaniu poinformował, że rozmawiał z Prezydentem także o tym, co wspólnota europejska może zrobić dla odbudowy Ukrainy. Dodał, że, zdaniem Prezydenta, Niemcy są zdecydowani wspierać Ukrainę i żałują, że na początku żyli iluzjami w stosunku do Rosji, których teraz się pozbyli.

Drugi dzień wizyty senackiej delegacji w Berlinie rozpoczął się od rozmowy o współpracy polskich i niemieckich instytucji kultury z Minister ds. Kultury i Mediów Claudią Roth. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki na spotkaniu z minister kultury Niemiec podniósł też kwestię budowy pomnika ofiar II wojny światowej, apelując o przyspieszenie prac nad tym projektem.

Zdaniem Marszałka z prowadzonych rozmów wynika, że prace nad pomnikiem przyspieszyły. Powołano międzynarodowy zespół do wypracowania koncepcji tego pomnika, na jego lokalizację wybrano miejsce prestiżowe – teren po dawnej Operze Krolla niedaleko od Urzędu Kanclerskiego. Marszałek powiedział, że jest to miejsce symboliczne, bo 1 września 1939 r., po ataku wojsk niemieckich na Polskę rozpoczynającym II wojnę światową Adolf Hitler oświadczył, że III Rzesza zaczęła zbrojny odwet na Polsce za jej rzekomą napaść na niemieckie terytorium. Marszałek podkreślił, że senackiej delegacji zależało na tym, by koncepcja muzeum historii polsko-niemieckich relacji uwzględniła monument upamiętniający polskie ofiary II wojny.

Delegacja Senatu rozmawiała z Przewodniczącym Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec, pierwszym burmistrzem Wolnego, Hanzeatyckiego Miasta Hamburg Peterem Tschentscherem. Rozmowy dotyczyły między innymi: wzmacniania relacji dwustronnych w ramach dyplomacji parlamentarnej i planowanej wizyty Przewodniczącego w Polsce we wrześniu br., budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej, zagrożeń dla demokracji płynących ze strony środowisk skrajnie nacjonalistycznych i ksenofobicznych, wzmacniania rozwoju gospodarczego poprzez unowocześnianie portów morskich, ze szczególnym uwzględnieniem roli portów w Szczecinie i Hamburgu.

Tego dnia Marszałek i senatorowie spotkali się także z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrikiem Wüstem oraz premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego i drugą przewodniczącą Bundesratu Manuelą Schwesig. Także podczas tych rozmów została poruszona kwestia budowy pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej. Rozmawiano ponadto o dokończeniu elektryfikacji linii kolejowej Szczecin – Berlin. Politycy rozmawiali ponadto o nauczaniu języka polskiego w Niemczech, które jest w gestii poszczególnych landów. Po raz pierwszy, w trakcie spotkań, pojawiła się informacja, że z budżetu federalnego na tan cel zostanie przeznaczonych 5 mln euro.

Polska delegacja z Marszałkiem Senatu RP na czele uczestniczyła w 1035. posiedzeniu plenarnym Bundesratu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2023, 09:51
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ