Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje:
Oświadczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. powołania Pełnomocnika ds. obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Dopiero dzisiaj mogłem się dokładnie zapoznać z niebywałymi wypowiedziami wiceprezydent i prezydenta Warszawy na temat powołania przeze mnie Pełnomocnika
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W związku z tym oświadczam:
1. Nieprawdą jest, że władze miasta nie były poinformowane o tym działaniu. O fakcie powołania Pełnomocnika był poinformowany jeden z wiceprezydentów Warszawy, z którym MKiDN i związane nami instytucje współpracują przy wielu projektach realizowanych w Warszawie dla dobra jej mieszkańców (np. odbudowie Pałacu Saskiego, budowie Muzeum Historii Polski czy Polskiej Opery Królewskiej).
2. Powołanie Pełnomocnika wynika wprost z obowiązków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawartych w przepisach prawa, w tym polskiej konstytucji (opieka nad dziedzictwem narodowym, którego elementem jest pamięć o Powstaniu Warszawskim).
3. Akt powołania Pełnomocnika nie mówi nic o odebraniu jakichkolwiek, w tym zwyczajowych, kompetencji władzom Warszawy, np. w zakresie organizacji wydarzeń upamiętniających rocznicę Powstania Warszawskiego.
4. Przeciwnie, akt ten wśród zadań Pełnomocnika wymienia "współdziałanie z organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie realizacji projektów związanych z obchodami upamiętniającymi 80. Rocznicę Powstania Warszawskiego".
5. Podsumowując: akt ten – wbrew publicznym twierdzeniom Pana Prezydenta Trzaskowskiego - nie był, co oczywiste, wymierzony przeciwko komukolwiek, a zwłaszcza - co zdumiewające i co wprost sugeruje Pan Prezydent Trzaskowski – przeciwko warszawskim powstańcom.
6. Wobec tych oczywistych faktów, oczekuję od Pana Prezydenta publicznych przeprosin Powstańców Warszawskich, których uwikłał Pan – przez swoje nieodpowiedzialne wypowiedzi – w kontekst polityczny, wykorzystując do tego świętą dla Polaków, zwłaszcza weteranów Powstania i ich rodzin, sprawę Powstania Warszawskiego.
7. W jednej sprawie, którą bardzo wyraźnie zaznaczał Pan w swoich wypowiedziach, muszę się z Panem zgodzić. Tak, władze Warszawy maja wielkie zasługi w upamiętnianiu Powstania i organizowaniu jubileuszowych obchodów. Mam oczywiście na myśli zasługi Pana Prezydenta Warszawy i Rzeczpospolitej Polskiej, śp. Lecha Kaczyńskiego, dzięki któremu istnieje w naszej stolicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dlatego ponownie pytam Pana publicznie, Panie Prezydencie, dlaczego w Warszawie nie ma wciąż ulicy imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ ksi/ agz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.08.2023, 16:47 |
Źródło informacji | Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |