Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: porozumienie Polski, Litwy i Ukrainy (komunikat)

03.10.2023, 11:18aktualizacja: 03.10.2023, 11:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

To są ważne sprawy dla naszych krajów, ale też dla całej Europy – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, któremu towarzyszył podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra, podczas rozmów online z ministrami ds. rolnictwa Litwy i Ukrainy.

Porozumienie

"Od jutra kontrole transportów z Ukrainy będą mogły odbywać się w portach litewskich" – poinformował minister Robert Telus po rozmowach z ministrem rolnictwa Litwy Kęstutisem Navickasem i ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

"Strona litewska bierze całkowitą odpowiedzialność za te kontrole" – dodał szef polskiego resortu rolnictwa podczas briefingu po zakończeniu rozmów.

"Tranzyt oczywiście będzie się odbywał w systemie SENT, czyli tak jak do tej pory, pod ścisłym nadzorem" – zapewnił minister Robert Telus.

Korytarze transportowe

Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że taka decyzja była możliwa dzięki zbudowaniu przez Polskę korytarzy transportowych.

"Niestety, decyzją z 15 września br. Komisja Europejska zaczęła psuć korytarze transportowe, a one są bardzo ważne dla całej naszej piątki państw przyfrontowych" – dodał minister.Zapewnił jednak, że Polska będzie kontynuowała budowę tych korytarzy, bo to jest dobre dla polskich rolników, Ukrainy, Unii Europejskiej, a wręcz dla całego świata, gdyż zboże z Ukrainy powinno trafiać do tych regionów, w których go brakuje.

Kwestie rybołówstwa

W formule dwustronnej, polsko-litewskiej, odbyły się dziś także rozmowy w sprawie proponowanej przez Komisję Europejską decyzji dotyczącej ograniczenia połowów śledzia centralnego na Morzu Bałtyckim.

"Nie ma to polskiej zgody i wspólnie z innymi krajami nadbałtyckimi i skandynawskimi będziemy przeciwko temu protestować" – zapowiedział podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra. Wiceminister poinformował również o kolejnym niebezpiecznym pomyśle Komisji Europejskiej, który zagraża polskiemu przetwórstwu rybnemu, a odnosi się do kwestii stosowania procesu technologicznego tzw. Stiffeningu (rozporządzenie 853/2004).

"Jesteśmy liderami w Europie w tym segmencie branży rybnej i tutaj również będziemy protestować przeciwko niekorzystnym dla nas propozycjom" – dodał wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Minister Robert Telus zapewnił, że będzie budowana koalicja państw sprzeciwiających się próbom znacznej redukcji, a w praktyce zlikwidowania połowów śledzia centralnego od 1 stycznia 2024 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2023, 11:18
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ