Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ponad 830 czujników tlenku węgla od MSWiA dla słuchaczy Polskiego Radia (komunikat)

17.11.2023, 13:38aktualizacja: 17.11.2023, 14:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W sobotę, 18 listopada br. na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji „Wolna sobota” rozpocznie się ogólnopolska kampania społeczna MSWiA oraz Polskiego Radia „Czad i ogień. Obudź czujność”. W ramach akcji, na antenie Programu 1 w audycjach „Sygnały Dnia”, „Ekspres Jedynki”, „Cztery Pory Roku” oraz „Czas Pogody”, odbędą się konkursy, w których można wygrać czujniki czadu. Kampania obejmie także Program 3, Program 2 oraz Polskie Radio Dzieciom. Na potrzeby akcji MSWiA przekazało 833 czujniki tlenku węgla.

W ramach akcji „Czad i ogień. Obudź czujność” na antenie Polskiego Radia będą organizowane konkursy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dla najlepszych słuchaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nagrody. Są nimi czujniki tlenku węgla. W trakcie trwania kampanii emitowane będą także spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

W audycjach w charakterze ekspertów wezmą udział strażacy, którzy podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczaniem z obszaru ochrony przeciwpożarowej. Odpowiedzą oni także na najczęściej zadawane pytania związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń grzewczych w sezonie jesienno-zimowym.

Czad to cichy zabójca

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2022/2023 Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2,5 tys. tego typu zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2020/2021,2021/2022 oraz 2022/2023) strażacy odnotowali blisko 8 tys. zdarzeń i 140 ofiar śmiertelnych. W ostatniej dekadzie pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2010/2011. Wówczas poszkodowanych zostało ponad 2 tys. osób, a w wyniku zatrucia czadem zmarło 111 osób.

Zadbaj o instalację

O prawidłową instalację czujników powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów instalacji grzewczych i wentylacyjnych.

Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

fos/ maak/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2023, 13:38
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ