Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: W Berlinie rozpoczął się Zielony Tydzień (komunikat)

19.01.2024, 22:11aktualizacja: 22.01.2024, 09:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

W Berlinie rozpoczęły się międzynarodowe targi uważane za wiodące wydarzenie w branży rolno-spożywczej w Europie – Zielony Tydzień (Grüne Woche). Polskiej delegacji na targach przewodniczy minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Dziś, pierwszego dnia targów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski gościł na polskim stoisku narodowym ministra wyżywienia i rolnictwa RFN Cema Özdemira, podczas oficjalnego obchodu targów. Ponadto zaplanował na dziś liczne rozmowy dwustronne oraz spotkania z polskimi wystawcami.

Oficjalny obchód

Podczas oficjalnego obchodu targów polskie stoisko narodowe odwiedził minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cem Özdemir w towarzystwie burmistrza Berlina Kaia Wegnera oraz przewodniczącego Związku Zawodowego Rolników Joachima Rukwieda, przewodniczącego Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Spożywczego Christiana von Boettichera, a także dyrektora zarządzającego Messe Berlin GmbH Mario Tobiasa.

Na polskim stoisku gości przywitał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, któremu towarzyszyli dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk, ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś oraz zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) Leszek Iwaniuk.

– Silna Polska jest potrzebna Europie. Liczę na ożywienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego – powiedział minister wyżywienia i rolnictwa RFN Cem Özdemir, przyjmując od ministra Siekierskiego kosz z polskimi produktami najwyższej jakości.

Polski minister podziękował za wizytę i wyraził poparcie dla ożywienia współpracy między państwami w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także nadzieję na dobrą współpracę w UE w celu wypracowania rozwiązań wspierających rolników.

Otwarcie polskiego stoiska narodowego

Polskie stoisko narodowe uroczyście otworzyli: minister Czesław Siekierski, ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś oraz zastępca dyrektora KOWR Leszek Iwaniuk.

– Targi Grüne Woche w Berlinie, które są wydarzeniem o wspaniałej, długiej tradycji, to nie tylko prezentacja i promocja żywności. To także okazja do rozmów nt. bieżących wyzwań dotyczących rolnictwa i gospodarki żywnościowej – powiedział minister Czesław Siekierski i dodał, że polskie stoisko na tych targach jest organizowane już od wielu lat.

Minister Siekierski nawiązał także do największego obecnie wyzwania polskiego i europejskiego rolnictwa – napływu ukraińskich produktów rolno-spożywczych na europejskie rynki.

– Trwają ustalenia na szczeblu europejskim ws. nowych zasad liberalizacji handlu towarami rolno-spożywczymi z Ukrainą. Chcemy, żeby wprowadzone zostały rozwiązania, które nie będą obciążały kosztami unijnych rolników. Dlatego rozmawiamy dziś na ten temat z ministrami ds. rolnictwa Niemiec i Ukrainy, będziemy też omawiać ten problem w gronie pozostałych europejskich ministrów ds. rolnictwa we wtorek – poinformował minister, wskazując, że ukraińska żywność powinna trafiać przede wszystkim w regiony świata zagrożone głodem.

W odpowiedzi na pytania mediów szef resortu rolnictwa zapowiedział, że regulacje, które mają obowiązywać od czerwca 2024 r., będą monitorowały i regulowały napływ ukraińskich produktów rolno-spożywczych na rynki unijne.

– Wspieranie Ukrainy, które chcemy kontynuować, nie może oznaczać pogorszenia sytuacji europejskich rolników – podkreślił minister Siekierski i dodał, że protesty rolników w Europie wyraźnie pokazały rządom państw unijnych i UE, że potrzebne są działania wspierające rolnictwo i poprawę konkurencyjności żywności europejskiej.

– Obecnie ukraińskie towary rolno-spożywcze w dużej mierze zostają na rynkach unijnych i konkurują z europejskimi produktami, które są droższe, bo koszty ich produkcji są wyższe – zauważył szef resortu rolnictwa.

Minister Siekierski nawiązał także do rozpoczętego procesu negocjacji Ukrainy ws. członkostwa w Unii Europejskiej.

– Popieramy ten proces, tym bardziej, że będzie on dyktował Ukrainie określone warunki, które będzie musiała spełnić – w zakresie standardów produkcji i jakości żywności, które obowiązują w UE – zaznaczył minister.

Minister Siekierski poruszył także kwestię wymagań UE w zakresie ekologii i ich wpływu na koszty produkcji rolniczej.

– Potrzebne są bardziej racjonalne rozwiązania niż te obecnie proponowane. Podkreślę, że rolnicy zawsze dbali o środowisko – jakość gleby, czystość wód i dobrostan zwierząt. Nie można narzucać im rozwiązań, które są dla nich zbyt dużym kosztem – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Polskie stoisko narodowe

Na zorganizowanym przez KOWR polskim stoisku narodowym swoją ofertę prezentuje łącznie 12 polskich firm. Składają się na nią m.in.:

- produkty mleczne; - przetwory owocowe i warzywne, w tym: soki, sosy, smoothie, marynaty, dżemy i produkty suszone; - ryby i przetwory rybne; - zupy na zakwasie; - miody; - zdrowe przekąski; - piwa niepasteryzowane i smakowe; - nalewki.

Na polskim stoisku odbywają się pokazy kulinarne i degustacje prowadzone przez polskich szefów kuchni, które przybliżają gościom targów smaki polskiej kuchni, jak również polską tradycję i kulturę kulinarną.

W pierwszy weekend targowy na polskim stoisku narodowym obecne będą również przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) Szaflary z woj. małopolskiego, które zwyciężyły w finale VIII edycji konkursu kulinarnego dla KGW „Bitwa Regionów”. Członkinie zwycięskiego zespołu KGW przygotują i zaprezentują w trakcie pokazu kulinarnego tradycyjne polskie dania regionalne.

Polska jest reprezentowana na targach również przez Urzędy Marszałkowskie województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego ze stoiskami znajdującymi w bezpośrednim sąsiedztwie stoiska narodowego.

O wydarzeniuTargi Rolno-Spożywcze „Zielony Tydzień” (Grüne Woche) to międzynarodowe wydarzenie, którego tradycja sięga roku 1926. Producenci z całego świata prezentują tu żywność (zwłaszcza produkty organiczne i regionalne), zaopatrzenie dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa, zwierzęta, sprzęt kuchenny i wyposażenie ogrodów. Istotną rolę odgrywa także oferta targów związana z rozwojem obszarów wiejskich.

Zielony Tydzień to również okazja do spotkań i rozmów nt. aktualnych światowych kwestii związanych z rolnictwem i gospodarką żywnościową.

W trakcie targów odbywa się Global Forum for Food and Agriculture (GFFA) – Światowe Forum Żywności i Rolnictwa z udziałem kilkudziesięciu ministrów gospodarki, środowiska, rolnictwa i rozwoju wsi z całego świata.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2024, 22:11
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ