Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
18 kwietnia Komitet Monitorujący Program Interreg NEXT Polska - Ukraina 2021-2027 zatwierdził do dofinansowania projekty, które poprawią jakość środowiska naturalnego w pasie przygranicznym.
Posiedzeniu przewodniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski. W spotkaniu udział wziął również wiceminister w Radzie Ministrów Ukrainy Ihor Yaremenko, wicemarszałek województwa mazowieckiego Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Plich oraz przedstawiciele władz obwodowych Ukrainy.
- Dzięki decyzjom komitetu na polsko-ukraińskie pogranicze trafi prawie 82 mln euro. Te pieniądze wesprą samorządy lokalne, służby ratownicze, uczelnie i organizacje pozarządowe, by mogły jeszcze pełniej zadbać o bezpieczeństwo w pasie przygranicznym. Pozwolą też zadbać o poprawę jakości środowiska w tym rejonie.
– powiedział minister Wojnarowski.
Komitet zatwierdził 44 polsko-ukraińskie projekty o wartości dofinansowania unijnego w sumie w wys. prawie 82 mln euro. To prawie 40 proc. budżetu przeznaczonego w Programie na projekty.
Pieniądze na transgraniczne działania z zakresu środowiska pozwolą m.in. na:
zakup pojazdów strażackich i sprzętu ratowniczo-gaśniczego, budowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, rewitalizację i promocję obiektów przyrodniczych. Do tej pory wsparcie finansowe otrzymało 20 projektów z priorytetu Zdrowie. Koncentrują się one na ochronie zdrowia i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców pogranicza.
O programie (www.pl-ua.eu)
Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 został przyjęty przez Komisję Europejską 30 listopada 2022 r. Ma wspierać procesy rozwojowe na pograniczu Polski i Ukrainy. Skierowany jest do polskich i ukraińskich regionów przygranicznych oraz wszystkich instytucji non-profit działających na tym obszarze.
Unia Europejska przeznaczyła na jego realizację 235,9 mln euro (z tego 214,4 mln euro na projekty), a jego całkowity budżet to ponad 262 mln euro.
Cele programu realizowane są w 6 głównych priorytetach:
- środowisko,
- zdrowie,
- turystyka,
- współpraca,
- granice,
- dostępność.
Program obejmuje:
- w Polsce - województwa: podlaskie, mazowieckie (tylko podregiony ostrołęcki i siedlecki), lubelskie i podkarpackie;
- w Ukrainie - obwody: wołyński, lwowski, zakarpacki, rówieński, tarnopolski i iwanofrankiwski.
Program wspiera wspólne polsko-ukraińskie inicjatywy w formach: projektów konkursowych, pozakonkursowych, dużych projektów infrastrukturalnych oraz funduszy małych projektów.
Lista projektów wybranych do dofinansowania w priorytecie Środowisko (pdf).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ from/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 19.04.2024, 13:10 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |