Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Innowacyjny Samorząd 2024: MSWiA zapowiada wskrzeszenie NIST jako platformy dialogu

29.05.2024, 10:36aktualizacja: 29.05.2024, 10:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Serwis Samorządowy PAP
Serwis Samorządowy PAP
Wskrzeszamy Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, aby było to centrum dialogu i współpracy między rządem oraz przedstawicielami władz lokalnych – zapowiedział Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podczas debaty, która odbyła się przed ogłoszeniem laureatów konkursu „Innowacyjny Samorząd”.

Debata „Innowacyjny samorząd - czy (nie) stać nas na innowacje?” koncentrowała się na wyzwaniach, jakie czekają polskie samorządy w najbliższych latach. Rozmawiano o tym, czy warto wdrażać nowatorskie projekty i jak je finansować.

„Dzisiaj samorząd jest >>zmuszony<< stosować innowacyjne metody, choćby w komunikacji ze społeczeństwem. To jest najlepsza droga, którą władze lokalne powinny zmierzać, decydując się na wprowadzanie nowatorskich rozwiązań” - powiedział Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Wiceszef MSWiA zadeklarował, że należy dążyć do jak najlepszej komunikacji także między stroną rządową a samorządowcami.

„Dlatego wskrzeszamy Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, aby było to centrum dialogu i współpracy między rządem a przedstawicielami władz lokalnych” – zapowiedział wiceminister Szymański.

Uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że mamy dziś do czynienia z modą na innowacje i że warto tej modzie ulegać, gdyż jest ona dla wszystkich podmiotów bardzo korzystna. „Urzędy centralne stymulują modę na wymianę doświadczeń i pomysłów” – mówiła dr Aleksandra Jadach-Sepioło ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Jako przykład dobrych praktyk związanych z rozwojem innowacyjności podała projekty realizowane przez władze Gdyni i Rzeszowa, które wdrożyły swego rodzaju „inkubator innowacji”.

Na dwa obszary wyzwań zwracał uwagę prezes Unii Miasteczek Polskich, burmistrz Proszowic Grzegorz Cichy. „Zauważam dwa wiodące problemy, z którymi muszą mierzyć się samorządy: ograniczenia, jeżeli chodzi o źródła finansowania oraz ograniczenia kadrowe, zwłaszcza braki wyspecjalizowanych pracowników, np. informatyków” – przekazał Grzegorz Cichy.

O finansach mówił Jan Szyszko, wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego. „Budżety z funduszy europejskich na innowacje dla samorządów są ogromne, gdyż sięgają 13 mld euro. Do tego dochodzą środki, które można pozyskać z KPO, np. na cyfryzację czy elektroniczne zarządzanie dokumentami. Potrzeb jest wiele, ale staramy się nadążać za zapotrzebowaniem” - powiedział wiceminister Szyszko. Dodał, że wyzwaniem będzie kolejna perspektywa finansowa, ponieważ środków z polityki spójności będzie mniej. Dlatego dobrze by było, gdyby już teraz podmioty aplikujące o środki na innowacje nie bały się korzystać z programów ogólnoeuropejskich np. Horyzont Europa.

Wiceminister Szymański natomiast potwierdził, że strona rządowa zrobi wszystko, aby jeszcze bardziej poprawiać warunki życia mieszkańców wszystkich rejonów Polski.

„Dzisiaj, dzięki współpracy z Unią Europejską i dzięki środkom z funduszy europejskich, możemy finansować obszary, które odznaczają się właśnie innowacyjnością” – dodał wiceszef MSWiA.

Uczestnicy debaty zastanawiali się również, czy w samorządach lepszym rozwiązaniem jest testowanie innowacyjnych rozwiązań, czy może lepiej postawić na implementowanie sprawdzonych rozwiązań i ewentualną ich adaptację do lokalnych warunków.

„Ciągle jesteśmy na takim etapie, że potrzebne jest pilotażowe wprowadzanie rozwiązań w kilku ośrodkach, aby później stały się one powszechne w całym kraju” – stwierdziła dr Aleksandra Jadach-Sepioło.

Debata „Innowacyjny samorząd - czy (nie) stać nas na innowacje?” była elementem projektu współfinansowanego przez Parlament Europejski. Dyskusja poprzedziła galę piątej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”.

Patronat honorowy nad konkursem „Innowacyjny Samorząd” objęły: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.05.2024, 10:36
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ