Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Innowacyjny Samorząd 2024: W Zduńskiej Woli wszyscy uczniowie podstawówek uczą się programowania

04.06.2024, 16:12aktualizacja: 04.06.2024, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Serwis Samorządowy PAP
Serwis Samorządowy PAP
Program edukacyjny powszechnej nauki programowania w Zduńskiej Woli zajął pierwsze miejsce w konkursie "Innowacyjny Samorząd" 2024 w kategorii gmin miejskich. Miasto tworzy ekosystem rozwoju cyfrowej kultury, a w planach jest Centrum Zaawansowanych Kompetencji Cyfrowych.

W Zduńskiej Woli wszyscy, a nie tylko wybrani uczniowie klas IV-VI uczą się programowania. To efekt programu powszechnej nauki programowania, które miasto jako pierwsze w Polsce wdrożyło na swoim terenie. Program edukacyjny opracowali eksperci z politechnik warszawskiej i wrocławskiej, mający doświadczenie w olimpiadach informatycznych.

"Objęliśmy pilotażem wszystkich uczniów klas IV, V i VI we wszystkich zduńskowolskich podstawówkach. Przeszło tysiąc uczniów wzięło w nim udział. Celem było podniesienie nauki programowania i upowszechnienie kodowania jako tego drugiego języka" - wyjaśnił zastępca prezydenta miasta Zduńska Wola Paweł Szewczyk. "Można sobie wyobrazić, w jakim miejscu bylibyśmy w kraju, gdyby nauką programowania i kodowania byli objęci wszyscy uczniowie od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ten pilotaż pokazał nam, jak to jest niezwykle ważne i jak to można osiągnąć" - powiedział.

Jak dodał, od tego roku szkolnego programem zostaną objęci także uczniowie klas I-III i VII-VIII.

W ramach programu nauczyciele otrzymują wsparcie ekspertów i korzystają ze specjalnej platformy monitorującej postępy uczniów. W ten sposób miasto tworzy ekosystem rozwoju cyfrowej kultury, a w planach jest Centrum Zaawansowanych Kompetencji Cyfrowych. Miasto planuje też utworzenie centrum kształcenia specjalistów od sztucznej inteligencji, przyciągającego studentów z całej Polski i zagranicy. Projekt wpisuje się w strategię rozwoju miasta jako miejsca otwartego na innowacje i dynamicznie się rozwijającego.

"Innowacje są niezwykle ważnym impulsem dla rozwoju samorządu. Borykamy się jako miasto z utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Staramy się funkcjonować w myśl tezy: pracuj lokalnie, żyj globalnie. I te wszystkie projekty innowacyjne pozwalają krok po kroku do tego celu dojść" - wskazał prezydent Szewczyk. "Udowadniamy, że średniej wielkości miasto nie musi być średniakiem" - podkreślił.

Pilotaż dotyczący programowania w Zduńskiej Woli zajął pierwsze miejsce w konkursie "Innowacyjny Samorząd" w kategorii gmin miejskich. 

Na drugim miejscu uplasowało się Opole i projekt „Edukacyjne Place Zabaw Muchy Odpaduchy o tematyce związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym w Opolu”. Trzecie miejsce przypadło w udziale miastu Sopot - „Wykorzystanie danych przestrzennych do weryfikacji ewidencji podatkowej”.

Kapituła przyznała także wyróżnienia: Koło zdobyło je za projekt „Budowa Ciepłowni Geotermalnej w Kole”; Stalowa Wola za „NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola 2023”; Konin za aplikację "Dostępna przestrzeń miejska”, Cieszyn za projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki”; Nowy Sącz za działanie „Transformacja w efektywny system energetyczny - Elektrociepłownia MPEC Nowy Sącz”.

Patronat honorowy nad konkursem Innowacyjny Samorząd objęły resorty: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz organizacje samorządowe: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

Partnerami konferencji i gali były firmy: Appricotsoft, Asseco, EcoUtility, Emka Oil i Llidero.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.06.2024, 16:12
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ