Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Dzisiaj w Warszawie odbyło się drugie posiedzenie Rady Dostępności II kadencji. Przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, środowisk osób z niepełnosprawnościami rozmawiali o kierunkach współpracy na najbliższe miesiące. Posiedzenie Rady poprowadziła przewodnicząca Rady – wiceministra Monika Sikora.
Podczas posiedzenia Rady kolejne 6 osób otrzymało z rąk wiceministry akty powołania na członka/członkinię Rady Dostępności. Tym samym skład Rady liczy już obecnie maksymalną liczbę 50 osób. W trakcie posiedzenia przedstawiono i omówiono zapisy nowej ustawy o spełnianiu wymogów dostępności niektórych produktów i usług, która od 28 czerwca 2025 r. wprowadzi szereg obowiązków i wymagań wobec sektora prywatnego.
W toku prac nad przepisami o dostępności, przedstawiono także i przedyskutowano wstępne propozycje zmian planowanych w ustawie z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
– W tym roku mija 5 lat od jej obowiązywania. Mamy na dziś już dość sporo wiedzy i refleksji na temat tego co działa dobrze, co się zmienia, a co nadal nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Już w ubiegłym roku zaczęliśmy proces konsultacji eksperckich w zespole roboczym Rady Dostępności. I choć zgłaszane propozycje mają różnorodny charakter i często wychodzą daleko poza dotychczasowy zakres działania ustawy, poszukamy wspólnie takiej formuły zapisów. Pozwolą one pełniej odzwierciedlić potrzeby seniorów i osób z niepełnosprawnościami, przy jednoczesnym nie nakładaniu wielu nowych obowiązków na sektor publiczny – podkreśliła wiceministra Monika Sikora.
Wydarzenie było również okazją do przedstawienia informacji o potrzebie harmonizacji prawa dla rozwoju dostępności w zawodzie architekta oraz zaprezentowania działań i realizowanych projektów w obszarze dostępności w szkolnictwie wyższym.
Ostatnim punktem posiedzenia była prezentacja efektów i wyzwań jakie pozostają w związku z wdrażaniem akcji „Przewijamy Polskę”, czyli instalacji w przestrzeni publicznej tzw. komfortek – toalet służących osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom do czynności higieniczno-pielęgnacyjnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ maku/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.06.2024, 17:10 |
Źródło informacji | Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |