Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Posiadacze aktywnych kredytów frankowych najczęściej spotykają się z retoryką banków zachęcającą do zawarcia ugody. Rozwijane są kolejne programy ugód frankowych, podczas gdy do tych, którzy swoje zobowiązania wobec banku już spłacili, nie są kierowane podobne komunikaty - byłoby to nieopłacalne dla banków.
„Letni czas sprzyja porządkowaniu spraw - w sytuacji, gdy nie jesteśmy obarczeni dodatkowymi obowiązkami związanymi z życiem zawodowym czy prywatnym, warto rozważyć wiele możliwości, dzięki którym poprawimy swoją sytuację finansową. Dotyczy to także tych osób, które kredyt już spłaciły, a które z braku ciążących na ich portfelach rat i odsetek często odkładają możliwość walki o swoje środki na koniec listy priorytetów” - mówi Izabela Libera z poznańskiej kancelarii Libera i Wspólnicy, która od 2016 roku zajmuje się sporami na linii kredytobiorca-bank.
W czasie największego zainteresowania kredytami frankowymi, według raportu NIK z 2018 roku, podpisano ok. 900 tys. umów. Szacuje się, że do końca ubiegłego roku ok. 200 tys. zobowiązań zostało już spłaconych - trudno na ten moment określić dokładną liczbę spraw, które z tych dwustu tysięcy dotarły na sądową wokandę, ponieważ banki niechętnie o tym informują. „Spłacone zobowiązania kredytowe to niezaprzeczalnie komfortowa sytuacja dla banku, dlatego też banki nie oferują takim osobom żadnych ugód. Jeśli jednak konsumenci zdecydują się na wniesienie sprawy do sądu, mają ogromną szansę, by odzyskać swoje nadpłacone pieniądze” - komentuje ekspertka, Izabela Libera. Na początek wystarczy przygotować dla pełnomocnika podstawowe dokumenty: umowę o kredyt z historią spłacanych rat oraz stawek oprocentowania. Często zdarza się, że po spłaconym kredycie wszelkie dokumenty zostają wyrzucone. Nie stanowi to przeszkody, gdyż bank ma obowiązek wydać zarówno kopię umowy, jak i zaświadczenie o wysokości spłaconych rat.
Co istotne, byli frankowicze mogą z łatwością ustalić dokładną kwotę, jaką bank może im zwrócić w przypadku wygranej w sądzie. W razie uznania umowy za nieważną, bank zobowiązany jest zwrócić kredytobiorcy wszystkie spłacone raty pomniejszone o wysokość udzielonego kredytu. Jak dodaje Libera: „Jeśli raty spłacane były częściowo w CHF, do ich przeliczeń stosujemy kurs dzisiejszy, a to może oznaczać dla zainteresowanego rozwiązanie jeszcze korzystniejsze finansowo”.
„Wśród osób, które spłaciły już kredyty frankowe panuje przekonanie, że spłata kredytu zamknęła im drogę do odzyskania pieniędzy, co oczywiście nie jest prawdą. Instytucje bankowe, które nie informowały klientów o ryzyku, jakie wiąże się z zaciągnięciem kredytu powiązanego z walutą obcą, a także przyznające sobie w tych umowach prawo do jednostronnego ustalania kursów walut stosowanych w tego typu umowach powinny ponieść konsekwencje swoich działań. Warto pamiętać, że jako konsumenci nie jesteśmy bezradni, wszyscy mamy swoje prawa, które powinniśmy egzekwować” - podsumowuje radca prawny Izabela Libera.
Źródło informacji: Kancelaria Radców Prawnych Libera i Wspólnicy
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.07.2024, 08:30 |
Źródło informacji | Kancelaria Radców Prawnych Libera i Wspólnicy |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE