Newsletter

Jak działa rozliczanie dochodów z Niemiec w Polsce?

20.08.2024, 09:45aktualizacja: 20.08.2024, 09:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Envato
Envato
Osoby pracujące na co dzień w Niemczech, ale posiadające centrum interesów życia w Polsce zobowiązane są do rozliczania dochodów z Niemiec w naszym kraju. Jak wygląda to w praktyce? Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak rozliczyć dochody z Niemiec w Polsce?

Jak wspomniano we wstępie każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech posiadając jednocześnie centrum interesów życiowych w Polsce zobowiązany jest do rozliczenia w naszym kraju dochodów uzyskanych za granicą. W jaki sposób to zrobić? Otóż, konieczne jest w tym przypadku wypełnienie formularza PIT-36 wraz z załącznikiem PIT ZG. To właśnie na nim wykazane zostaną niemieckie dochody. Istotne w tym przypadku jest to, że rozliczając dochody z Niemiec z polskim fiskusem unika się tzw. podwójnego opodatkowania co jest efektem zawarcia stosownej umowy między Polską a Republiką Federalną Niemiec. Szczegółowe informacje na ten temat oraz kwestie dotyczące rozliczania niemieckich dochodów w Polsce zostały przedstawione pod linkiem: https://www.decret.pl/rozliczenie-dochodow-z-niemiec-w-polsce-pit-36-zg/.

Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Osoby pracujące legalnie w Niemczech mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. W jaki sposób go uzyskać? Otóż, należy w tym celu rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym, co wymaga wykorzystania kart podatkowych Lohnsteuerbescheinigung otrzymanych od wszystkich pracodawców z danego roku podatkowego. W przypadku osób posiadających centrum interesów życiowych w Polsce konieczne jest wcześniejsze rozliczenie się z polskim fiskusem, o czym wspomniano w poprzednim akapicie. W tym miejscu warto podkreślić także to, że rozliczenie się w Niemczech to nie tylko możliwość uzyskania zwrotu podatku, ale dla niektórych osób również obowiązek. Dotyczy on pracowników, którzy:

  • zostali zaliczeni do III lub IV klasy podatkowej;
  • uzyskali dochody z Niemiec od kilku pracodawców i nie zostały one objęte zryczałtowanym opodatkowaniem;
  • uzyskali dochody, które nie pochodziły z wynagrodzeń wyższe niż 410 euro w ciągu roku/ pobierali świadczenia socjalne (np. różnego rodzaju zasiłki) przekraczające tę kwotę;
  • pobierają Kindergeld, czyli niemiecki zasiłek na dzieci;
  • pobierali niemiecki zasiłek dla bezrobotnych, będąc w związku małżeńskim, przy założeniu, że jedno z małżonków było zaliczone do V lub VI klasy podatkowej w Niemczech;
  • prowadzili w Niemczech tzw. Gewerbę, czyli jednoosobową działalność gospodarczą.

Ile wynosi zwrot podatku z Niemiec?

To, ile w praktyce wyniesie zwrot podatku z Niemiec uzależnione jest od kilku kwestii. Chodzi zarówno o wysokość dochodów uzyskiwanych przez daną osobę, jak i przysługujące jej ulgi i odliczenia. W efekcie każdy podatnik otrzyma inną kwotę zwrotu. Istotne jest także to, że ubiegać można się o zwrot za cztery poprzednie lata podatkowe, czyli 2023, 2022, 2021 oraz 2020 rok.

Podsumowując należy stwierdzić, że rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce to nie jedyny obowiązek, ponieważ wiele osób musi złożyć również zeznanie podatkowe w Niemczech. Warto w tym przypadku skorzystać z profesjonalnej pomocy, która jest oferowana pod linkiem: https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/.

Źródło informacji: Biuro Rachunkowe DECRET
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.08.2024, 09:45
Źródło informacji Biuro Rachunkowe DECRET
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii