Newsletter

POLENERGIA SA (51/2024) PRZYSTĄPIENIE PRZEZ GRUPĘ POLENERGIA DO PROGRAMU ROZWOJU REALIZOWANEGO POMIĘDZY BROOKFIELD POWER US HOLDING AMERICA CO. ORAZ MICROSOFT CORPORATION

10.10.2024, 09:39aktualizacja: 10.10.2024, 09:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 51/2024

Zarząd spółki pod firmą Polenergia S.A. ("Emitent" lub "Spółka"), informuje, że w dniu 9 października 2024 roku Emitent podjął decyzję o przystąpieniu przez Grupę Polenergia do Programu Rozwoju ustanowionego w ramach Ramowej Umowy dotyczącej energii elektrycznej ("REFA") zawartej pomiędzy Brookfield Power US Holding America Co. ("Brookfield") a Microsoft Corporation ("Microsoft") dnia 29 kwietnia 2024 roku, a następnie aneksowanej dnia 9 lipca 2024 roku ("Program Rozwoju").

W związku z powyższym, spółka zależna Emitenta - Polenergia Obrót S.A. ("POLO") w dniu 10 października 2024 roku zawarła z Brookfield umowę Back-to-Back, na mocy, której zobowiązała się do zaoferowania Microsoft, we współpracy z Brookfield, projektów energii odnawialnej o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 100 MW ("Projekty") ("Umowa Back-to-Back") w regionie Polska w 2026 r. POLO może zaproponować zaoferowanie większej ilości Projektów, co będzie wymagać dodatkowej zgody kontrahenta. W wyniku powyższego zostaną zawarte z Microsoft umowy rozliczenia finansowego zakupu energii elektrycznej (virtual power purchase agreement, "vPPA"), których stroną będą spółki należące do Grupy Polenergia rozwijające projekty związane z wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł energii.

Umowa Back-to-Back jest wynikiem zobowiązania Brookfield wobec Microsoft, powstałego na mocy REFA. Celem REFA jest ustanowienie Programu Rozwoju, w ramach którego Microsoft będzie nabywać m.in. całość lub część produkcji Projektów zgodnie z warunkami określonymi w vPPA, które zostaną zawarte w ramach ww. Programu.

Zgodnie z postanowieniami Umowy Back-to-Back POLO ponosi odpowiedzialność za tzw. niedobór w przypadku niewykonania zobowiązania do zaoferowania Microsoft Projektów co najmniej na poziomie 85% umówionego wolumenu. Maksymalna odpowiedzialność POLO ograniczona jest do 1 500 000 USD. Na podstawie Umowy o Współpracy zawartej pomiędzy Emitentem a POLO, powyższa odpowiedzialność została przeniesiona na Emitenta.

Umowa Back-to-Back została zawarta na czas obowiązywania REFA (tj. do 31 grudnia 2030 roku) i ulega rozwiązaniu, jeśli nastąpi przedterminowe rozwiązanie REFA lub zostanie rozwiązana przez POLO po 31 grudnia 2027 r.

Umowa Back-to-Back zawarta jest według prawa stanu Nowy Jork, przy czym arbitraż umiejscowiony jest w Londynie.

podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 173, str. 1 ze zm.)

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.10.2024, 09:39
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ