Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Program gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego od 11 lat wspiera mikro-, małe i średnie firmy, ułatwiając im dostęp do finansowania dłużnego, którego maksymalny próg dla przedsiębiorstwa wynosi aktualnie 300 tys. euro.
W opinii ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego program gwarancji de minimis zaspokaja potrzeby rynku gwarancji bankowych i dociera do firm z ograniczonym dostępem do finansowania. Gwarancje odgrywają znaczącą rolę w wyrównywaniu szans rozwojowych firm i zwiększają ich konkurencyjność na tle innych firm z sektora MŚP.
„Celem Programu Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach którego udzielane są gwarancje de minimis, jest zapewnienie kompleksowej oferty finansującej potrzeby rozwojowe i płynnościowe firm. Badania ewaluacyjne programu niezmiennie potwierdzają wyjątkowe znaczenie gwarancji de minimis dla sektora MŚP” - podkreśla Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń BGK.
Ekspert wskazuje, że program gwarancji de minimis był wielokrotnie modyfikowany z uwagi na zmieniające się uwarunkowania gospodarcze oraz zmieniające się potrzeby polskich przedsiębiorców.
„Od początku trwania programu staraliśmy się dostosować do potrzeb przedsiębiorców z sektora MŚP. Przykładem jest wprowadzenie specjalnych warunków dla gwarancji de minimis podczas pandemii Covid-19, w początkowej fazie wojny w Ukrainie czy ostatnio zmodyfikowanie naszych gwarancji tak, aby pomóc przedsiębiorcom, którzy zostali dotknięci powodzią” - zaznacza Mateusz Olszak.
W opinii Mateusza Walewskiego, głównego ekonomisty BGK - autora tegorocznego raportu oceniającego wpływ gwarancji na sytuację przedsiębiorców i ogólną sytuację ekonomiczną, gwarancje de minimis są flagowym produktem BGK i największym programem, jaki bank oferuje mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom w Polsce.
„W ciągu 11 lat trwania programu ok. 40 proc. przedsiębiorców nie uzyskałoby kredytu, gdyby nie miało tych gwarancji. Obecnie pokrywają one ok. 19 proc. całkowitego kredytu, jaki banki komercyjne w Polsce udzielają małym i średnim przedsiębiorcom. To pokazuje, że co piąta firma, która jest klientem polskich banków, jest jednocześnie klientem gwarancji de minimis oferowanych przez BGK” - podkreśla Mateusz Walewski.
Dodaje, że dzięki wsparciu BGK przedsiębiorstwa, które mają trudniejszy dostęp do finansowania i znajdują się w mniej korzystnej sytuacji początkowej, mogą nadrobić dystans do lepiej funkcjonujących firm.
„Wsparcie w postaci gwarancji de minimis pozwala firmom z sektora MŚP nie tylko na uzyskanie niezbędnych środków finansowych, ale także na poprawę wyników operacyjnych. Dlatego poprawa dostępu do finansowania dla małych i średnich firm pozostaje jednym z głównych zadań dla banków rozwoju. Jest to szczególnie ważne w krajach o relatywnie niskich zasobach kapitałowych - takich jak Polska” - dodaje główny ekonomista BGK.
Jak wynika z raportu Departamentu Badań i Analiz BGK, gwarancje de minimis udzielone w 2023 r. przełożyły się na utworzenie oraz zachowanie około 63 tys. miejsc pracy. Odbiorcy gwarancji zwiększali zatrudnienie cztery razy częściej niż ogół firm z sektora MŚP. Ponad połowa z nich uważa, że osiągnęli to dzięki wsparciu BGK.
„Program gwarancji de minimis jest niezwykle skutecznym i atrakcyjnym instrumentem wsparcia polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Dlatego zachęcam, aby przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani tym produktem zgłosili się do swojego banku kredytującego, który zawarł umowę z BGK - a dzisiaj tych banków jest już 20 - i złożyli wniosek o kredyt obrotowy albo kredyt inwestycyjny wraz z gwarancją de minimis” - mówi Mateusz Olszak.
Więcej informacji znajduje się w raporcie na stronie: https://www.bgk.pl/przydatne-informacje/sprawozdania-i-raporty/ekspertyzy-i-badania/.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 09.12.2024, 09:27 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |