Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: 119 miast z szansą na dofinansowanie z Funduszy Szwajcarskich (komunikat)

20.01.2025, 14:40aktualizacja: 20.01.2025, 14:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

16 stycznia 2025 roku zakończył się pierwszy etap naboru dla miast w ramach Funduszy Szwajcarskich. Ze 139 uprawnionych samorządów, Wstępne Propozycje Projektów złożyło 119.

„Spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. Widzieliśmy to już po frekwencji na spotkaniach informacyjnych. Wzięli w nich udział przedstawiciele prawie wszystkich ze 139 miast, które mogą skorzystać z programu. Od razu bierzemy się za ocenę formalną wniosków” – mówi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Czas na ocenę

Nabór jest dwuetapowy. Teraz wnioski pod względem formalnym sprawdzą pracownicy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Te, które spełnią kryteria, przechodzą do oceny merytorycznej, której dokonają zewnętrzni eksperci.

Na podstawie oceny merytorycznej powstanie lista rankingowa, którą zatwierdzi Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Do miast znajdujących się na tej liście zostanie skierowane zaproszenie do złożenia Kompletnych Propozycji Projektów, czyli pełnych i ostatecznych wniosków o dofinansowanie. Miasta będą miały na to około 5 miesięcy od daty ogłoszenia listy rankingowej. W przygotowaniu Kompletnych Propozycji Projektów, pomogą miastom eksperci Związku Miast Polskich.

O naborze

Nabór ruszył w marcu 2024 roku. Mogło w nim wziąć udział 139 miast, które Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 wskazuje jako zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Są to miasta, w których np. w wyniku transformacji ustrojowej upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się wyzwania związane z odpływem ludności do największych miast, niską dzietnością czy zanieczyszczeniem powietrza.

Miasta mogły zawnioskować o dofinansowanie w wysokości pomiędzy 44 a 80 mln zł na projekty, które wpisują się strategie rozwoju miasta. Ważne, aby przedsięwzięcia miały charakter kompleksowy – były inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Finalnie, na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej.

Samorządy mogą przeznaczyć fundusze m. in. na: finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Mile widziana jest również współpraca ze szwajcarskimi miastami.

„Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z takiej bilateralnej współpracy w ramach Funduszy Norweskich i EOG dla Polski. W Programie Rozwój Lokalny, który również wspierał miasta, z 29 polskich samorządów, 17 znalazło do swojego projektu partnera z Norwegii lub Islandii. Była to ogromna wartość dodana do projektów” – ocenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Więcej informacji o naborze znajduje się na stronie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy: https://www.programszwajcarski.gov.pl/strony/skorzystaj-z-funduszy/nabory-wnioskow/ogloszenie-o-naborze-projektow-w-ramach-polsko-szwajcarskiego-programu-rozwoju-miast-finansowanym-z-drugiej-edycji-szwajcarskiej-pomocy-finansowej-dla-wybranych-panstw-czlonkowskich-unii-eur/.

O Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast

Nabór został zorganizowany w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Program jest jedną z dwóch części Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli tzw. Funduszy= Szwajcarskich. Druga część to Program Badania Naukowe i Innowacje.

Budżet programu to 327,882 mln franków szwajcarskich, w tym:

- 278,7 mln franków szwajcarskich - wkład Szwajcarii,

- 49,182 mln franków szwajcarskich - wkład Polski.

Operatorem programu, czyli instytucją, która odpowiada za przygotowanie i wdrażanie programu, jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Więcej informacji o Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast znajduje się na stronie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

O Funduszach Szwajcarskich dla Polski

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (potocznie: Fundusze Szwajcarskie, Program Szwajcarski) to program, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. Stało się tak na podstawie uzgodnień Szwajcarii z Unią Europejską oraz z Polską. Umowa, na podstawie której powstał program, została zawarta 5 grudnia 2022 roku w Warszawie.

Obecnie mamy drugą edycję Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wdrażanie poprzedniej edycji zakończyło się w 2017 roku.

W ramach drugiej edycji programu, Szwajcaria przyznała Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich. Do tej puli należy doliczyć również wkład krajowy, co daje w sumie kwotę 375,458 mln franków szwajcarskich.

Podział tych funduszy przedstawia się następująco:

- Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast – 327,882 mln franków szwajcarskich (278,7 mln wkładu Szwajcarii i 49,182 mln wkładu Polski),

- Program Badania Naukowe i Innowacje – 41,176 mln franków szwajcarskich (35 mln wkładu Szwajcarii i 6,176 mln wkładu Polski),

- Pomoc Techniczna (w tym Fundusz Przygotowawczy) - 6,4 mln franków szwajcarskich.

Wdrażanie (kwalifikowalność wydatków) drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 roku.

Więcej informacji o Funduszach Szwajcarskich dla Polski znajduje się na stronie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.01.2025, 14:40
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ